Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wydarzenie Historyczne Roku 2016: Radomski Czerwiec '76

czwartek, 08 czerwiec 2017 15:11 Autor 

250 zgłoszeń, 15 nominacji w trzech kategoriach. W tej grupie obchody 40 rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca '76. I to właśnie radomskie obchody zostały uznane za wydarzenie historyczne 2017 roku (relacja z gali).

 

 

Już sama nominacja do nagrody Wydarzenie Historyczne 2016 r. była wyróżnieniem. W tej edycji nagrody zgłoszono do niej 250 wydarzeń z kraju i zagranicy - także m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, i Rosji. Spośród nich jury wybrało 15 finałowych inicjatyw - po 5 w każdej kategorii. Obchody 40 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 nominowane były w kategorii Wydarzenie. - Zaskoczenie pozytywne, bo mamy świadomość, że nasze miasto jest miejscem, w którym odbywało się wiele wydarzeń historycznych, ważnych, a radomski Czerwiec '76 rozpoczął polską drogę do wolności – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Jak mówił podczas gali wręczenia nagród Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, Wydarzenie Historyczne Roku to takie, które opowiada nam historię ale i takie, które przejdzie do historii. - To jest taki konkurs, w którym w pierwszej fazie jest profesjonalne jury, historyków, muzealników, historyków sztuki, którzy wybbieraja najbardziej wartościowe, profesjonalne prohejty. W drugieju turze głosują internauci., Mobilizuję się tym samym miasta, stowarzyszenia, organizacje – uważa Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

To, że obchody 40 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 uznane zostały za wydarzenie historyczne roku 2016 najbardziej cieszy Stanisława Kowalskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76. Bo całość tych działań przywraca godność ludziom czerwca. - Ta Polska droga do wolności zaczęła się w Radomiu. To my otworzyliśmy drzwi – mówi Stanisław Kowalski, przew. Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76.

Obchody Czerwca miały trzech głównych organizatorów: prezydenta miasta, stowarzyszenie radomski Czerwiec '76, oraz radomską Solidarność. To pokazuje, że wspólne działanie na rzecz jednej idei przynosi efekty. - Przez 36 lat Solidarność pamiętała o naszych bohaterach, z Radomia, Płocka, Ursusa i jeszcze z dwudziestu kilku miast. Teraz już cała Polska wie. Trzeba pomagać bohaterom, żeby godnie przeżyli następny czas – mówi Zdzisław Maszkiewicz, przew. NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

Otrzymana w Warszawie nagroda ma jeszcze jeden, symboliczny wymiar: pokazuje, że po latach opluwania, zamazywania czy spychania na margines, wreszcie w Polsce przywracana jest pamięć o zrywie radomskich robotników i przywracane jest temu wystąpieniu właściwe miejsce na drodze do wolności. - Hasło ubiegłorocznych obchodów „Zaczęło się w Radomiu” odpowiada temu, co o tym wydarzeniu mówi coraz więcej historyków – uważa Radosław Witkowski.

Proces przygotowywania obchodów 40 rocznicy wydarzeń czerwcowych zaczął się mnie więcej rok przed tymi obchodami. Ostateczny wynik tych przygotowań okazał się sukcesem. - Jeszcze teraz trochę mi się głos łamie. Tego się nie spodziewaliśmy. Chcieliśmy pokazać Polsce, jak Radom był ważny w historii. A polska to dostrzegła i doceniła – mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta

Za najlepszy projekt w kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich, stworzoną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Najlepszą wystawą 2016 roku ogłoszono inicjatywę czasową "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach", zorganizowaną przez Muzeum Miasta Gdyni.
Organizatorem konkursu na Wydarzenie Historyczne Roku jest Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.

W tym roku w finale plebiscytu były także m.in. film "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, inauguracja działalności Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, wystawa czasowa "Maria. Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca "Poznań w 56 sekund".

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej