Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nominowani do Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza

poniedziałek, 05 czerwiec 2017 16:08 Autor 

Znamy książki nominowane do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kapituła nagrody wybrała pięć tytułów, spośród których we wrześniu wyłoni zwycięzcę.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona zostanie po raz drugi. Przyznawana jest za debiut definiowany jako pierwsza lub druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji do konkursu zgłoszono aż 90 książek. Kapituła nagrody w marcu dokonała wstępnej selekcji. Teraz wybrała piątkę nominowanych. - Wśród książek, które mieliśmy do wyboru, a później spośród tych, które wybraliśmy, najwięcej było takich, które wiązały się, najogólniej rzecz biorąc z problemami dojrzewania najczęściej bardzo młodych bohaterów. Ci młodzi bohaterowie byli w taki czy inny sposób upośledzeni, ale upośledzeni nie w taki sposób, w jaki przyzwyczailiśmy się przy tego rodzaju kwalifikacjach, upośledzeni fizycznie, ale byli upośledzeni społecznie, upośledzonych w wyniku wyjątkowo trudnych warunków w jakich bohaterowie czy bohaterki wzrastały – mówi prof. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący kapituły,

Nominowane do nagrody książki, w porządku alfabetycznym, to:
Anna Cieplak - „Ma być czysto”. Wydawnictwo krytyki politycznej.
Natalia Fiedorczuk – „Jak pokochać centra handlowe”. Wydawnictwo Wielka Litera.
Salcia Hałas - „Pieczeń dla Amfy”. Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA.
Alaksander Wenglasz - „Zdjęcie inaczej zabić”. Wydawca: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.
Aleksandra Zielińska - „Bura i szał”. Wydawnictwo WAB.

- Książki wybrane przez nas w tym roku odzwierciedlają taka różnorodność współczesnej prozy. Co ciekawsze,, to są debiuty. To pierwsza lub druga książka autora. Dzięki temu mamy szansę poznać coś, czego być może przeciętny czytelnik nie widzi: taka prognozę na przyszłość polskiej literatury – uważa Zofia Król członkini kapituły, redaktorka naczelna portalu dwutygodnik.com.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona zostanie w Radomiu we wrześniu, podczas Festiwalu „Opętani Literaturą”. - Zwycięzcę konkursu kapituła wybierze 10 września. A ogłoszenie wyniku i galę, podczas której to nastąpi poprzedzi festiwal literacki. W tym roku festiwal dłuższy, bo zaczniemy go już 2 września, i bogatszy. Pełny program podamy pod koniec czerwca. Zapraszamy serdecznie i zachęcamy do czytania książek, o których mówili jurorzy i debiutów, które się ukazały – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Organizatorem Nagrody Literackiej im Witolda Gombrowicza jest gmina miasta Radomia. Współorganizatorem - muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
W skład kapituły nagrody wchodzą: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem Kapituły jest Tomasz Tyczyński. Pierwszymi laureatami nagrody zostali w roku 2016 Weronika Murek i Maciej Hen.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej