Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Artyści ulicy, armatnie salwy i rajd starych samochodów

poniedziałek, 29 maj 2017 17:12 Autor 

Bardzo bogaty weekend za nami. Festiwal Artystów ulicy w sobotę i niedzielę, armatni salut z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji Nihil Novi, na południu festyn biegowy.

Było głośno, gwarnie, kolorowo. Zapełniły się kawiarnie i restauracje na ulicy Żeromskiego i wokół niej.

Na samym deptaku – święto artystów ulicznych. W każdej części ulicy, na odcinku od Urzędu Miejskiego do Placu Konstytucji inny pokaz, inny artysta, grupa czy show.

Publiczność bawili iluzjoniści, kuglarze, performerzy, akrobaci, żonglerzy i lalkarze. Znani w Polsce, ale wśród nich wielu artystów z zagranicy. To już VI Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji.

W sobotę Klub Osiedlowy Południe zaprosił na IV festyn biegowy. Festyn odbył się pod patronatem prezydenta Radomia. - Wszyscy tego chcą, rozmawiamy z ludźmi, czekają na tę imprezę, dzwonią, dopytują. Cztery lata temu zaczynaliśmy od takiej malutkiej imprezki, teraz to już rozrosło się. Ludzie mają potrzebę być zdrowym, rozwijać się. Robimy swoje, integrujemy się, jest fajnie – mówi Mirosław Dryja z Domu Kultury Południe

Biegali mali i duzi. Trasy różne – w zależności od wieku. - Od 100 metrów do 6 i pół tysiąca. Dzieci i młodzież biegają w parku, natomiast bieg główny jest wokół osiedla. Trasa 6,5 kilometra, nie jest łatwa, jest urozmaicona, są duże wzniesienia, ale chętnych nie brakuje – mówi Mirosław Dryja.

Festyn biegowy na osiedlu Południe rozwija się z roku na rok. W pierwszej edycji na starcie łącznie stanęło kilkanaście osób. W tym roku – ponad pół tysiąca.

W niedzielę wystartował Rajd św. Kazimierza. Na starcie stanęły załogi, które pojechały autami kojarzącymi się z zupełnie inną epoką. A pamiętanymi przez wielu radomian. Bo epoka epoką – a wspomnienia z młodości – wspomnieniami z młodości. Wtedy też, przy okazji – mieliśmy jakiś przemysł motoryzacyjny.

W niedzielę na skwerze prze ulicy Wałowej wystrzeliły armaty. Dwa działa – półkolubrynę i ćwierćkolubrynę – ustawiło Kolegium Do Spraw Odbudowy Radomskiego Zamku. Działa przyjechały kilka dni temu, w sobotę były ustawiane. W niedzielę wystrzeliły po raz pierwszy. Działa już tu zostaną. Mają przypominać o chlubnej przeszłości miasta.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Uczczono 513 rocznice Konstytucji Nihil Novi

  W Radomiu uczczono 513 rocznicę uchwalenia Konstytucji Nihil Novi. Na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej odbył się piknik historyczny, a na wiwat zagrzmiały radomskie działa.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • W sobotę rozpocznie się Festiwal Artystów Ulicznych

  Już w najbliższą sobotę na radomskim deptaku rządzić będą artyści uliczni: akrobaci, żonglerzy, iluzjoniści i tancerze. Po raz siódmy w Radomiu odbędzie – w międzynarodowej obsadzie - Festiwal Artystów Ulicznych.

 • 105 na 105-lecie. Jubileusz Kochanowksiego

  105 kilometrów i 105 przeczytanych tekstów. W ten sposób młodzież i nauczyciele postanowili uczcić 105. rocznicę powstania swojej szkoły, czyli VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej