Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Radom w archipelagu miast

czwartek, 23 marzec 2017 16:50 Autor 

„Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” to tytuł najnowszej książki Filipa Springera. Autor publikacji spotkał się z radomianami w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 

Praca nad książką trwała około dwóch lat. Filip Springer jeździł po kraju, zbierał informacje, rozmawiał z ludźmi i wyciągał wnioski.
- Miasto Archipelag jest książką reporterską o 31 miastach, które były stolicami województw do 1998 roku. Ale to również część projektu multimedialnego o tej nazwie – mówi Filip Springer, autor książki. - Na projekt składają się przewodnik po miastach, audycje radiowe, strona internetowa, czy publikacje prasowe.
Jak mówi Filip Springer jego praca spotkała się we wspomnianych miastach z dużym zainteresowaniem. Podobnie było w Radomiu. Nie tylko podczas środowego spotkania. Ale przede wszystkim w czasie zbierania informacji.
- Radom jest ważny dla tego projektu. To jedno z największych miast w archipelagu, większym niż niektóre miasta wojewódzkie - podkreśla Filip Springer.
Autor książki dostrzegł między miastami różnice, ale też zauważył wiele spraw, które łączą wspomniane aglomeracje. Często to co degraduje ośrodek, jak na przykład likwidacja urzędów, wpływa na integrację lokalnych społeczności.
- Spadek rangi ośrodka wzmacnia poczucie przynależności do danego miasta – zauważa Filip Springer.
Filip Springer ma 35 lat, jest poznaniakiem. W swojej twórczości zajmuje się głównie architekturą i przestrzenią. Projekt związany z miastami, które straciły status wojewódzki, twa dalej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 • „Międzywartości” Jana Berdyszaka

  „Międzywartości” to tytuł wystawy, która prezentuje twórczość Jana Berdyszaka. Artysta uprawiał różne rodzaje sztuki, od rysunku i malarstwa po rzeźbę i instalacje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej