Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Najważniejszy jest koncept

sobota, 18 marzec 2017 15:55 Autor 

Na czym polega sztuka konceptualna? O tym, jak ją zrozumieć mówił w „Elektrowni” Henryk Kuś. Autor wykładu napisał książkę, w której zajął się twórczością amerykańskiego artysty Josepha Kosutha.

 

Publikacja Henryka Kusia nosi tytuł „Wizja człowieka i kultury w teorii sztuki Josepha Kosutha”. To publikacja o sztuce konceptualnej, jej podłożu artystycznym i społecznym. Joseph Kosuth był współtwórcą tego rodzaju twórczości. Artyści konceptualni uważali, że najważniejszy w sztuce jest koncept, czy idea. Konceptualizm wymaga od odbiorcy odpowiedniego przygotowania. - Nie zawsze konceptualizacja sztuki jest łatwa. Pomysły artystów są często trudne do odczytania – mówi Henryk Kuś, autor wykładu.

Autor książki sam fascynował się sztuką konceptualną, ale jak przyznaje jej zrozumienie wymagało i czasu, i wiele pracy. Konceptualizm stał się popularny w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Szybko dotarł też do Polski. Spotkanie z Henrykiem Kusiem w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia nie wywołało wielkiego zainteresowania. Może dlatego, że tematyka wykładu dotyczyła wąskiej grupy odbiorców. - Sztuki wysokiej nie można rozpatrywać w kategorii sztuki popularnej. Stałaby się wtedy nieistotna – podkreśla Henryk Kuś. - Sztuka wysoka powinna pozostawać w kręgach elit. Dzięki nim określone wartości mają międzypokoleniowy charakter.

Henryk Kuś jest artystą fotografikiem. Należy do zarządu Polskiego Związku Artystów Fotografików. Od lat związany jest z lubelskim środowiskiem naukowym i artystycznym.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 • „Międzywartości” Jana Berdyszaka

  „Międzywartości” to tytuł wystawy, która prezentuje twórczość Jana Berdyszaka. Artysta uprawiał różne rodzaje sztuki, od rysunku i malarstwa po rzeźbę i instalacje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej