Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Flet czarodziejski” i światowe prawykonanie. Koncert w sobotę

czwartek, 09 marzec 2017 15:11 Autor 

Światowe prawykonanie utworu „Epigramy” znalazło się w programie najnowszego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej. W roli głównej tym razem flet. Jak sugeruje tytuł koncertu – czarodziejski.

 

Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz są małżeństwem. Są także świetnymi muzykami od lat występującymi na scenach krajowych i zagranicznych. W Radomiu gościli nie raz. W sobotę będzie można ich usłyszeć po raz kolejny, ale po raz pierwszy w takim repertuarze, bo muzycy pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego wspólnie wykonają utwór pod tytułem „Epigramy”. Będzie to światowe prawykonanie. - Chciałem rozwiać obawy, że będzie to utwór trudny w odbiorze – mówi już na początku naszej rozmowy flecista Łukasz Długosz. - Myślę, że to utwór naszych czasów. Mamy zmienność życia, charakterów, szybkość życia i bodźce, które atakują nas zewsząd, czyli czasem jest cisza, która łączy się z hałasem, natężeniem decybeli – opowiada muzyk. „Epigramy” skomponował Jerzy Kornowicz - kompozytor, ale też pianista-improwizator, prezes Związku Kompozytorów Polskich i dyrektor artystyczny festiwalu „Warszawska Jesień”. Utwór – jak mówią sami muzycy – jest niezwykle trudny w wykonaniu. Jaki będzie w odbiorze? Soliści są dobrej myśli, choć w prawykonaniu dzieła współczesnego jest zawsze element ryzyka. W końcu melomani zderzą się z twórczością wcześniej nie znaną i zdecydowanie odbiegającą od klasyki. Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz przekonują, że takie wydarzenia powinny wzbudzać emocje. - Myślę, że sztuka musi wzbudzać kontrowersje, od bardzo pozytywnych, po skrajnie negatywne. Nie można być ułożonym, podobać się każdemu, bo to oznacza śmierć dla muzyków, dla artystów – twierdzi Łukasz Długosz. „Epigramy” są jedną z kilku propozycji muzycznych, jakie orkiestra przygotowała na sobotni koncert. Publiczność usłyszy także m.in. Janusza Bieleckiego „Kolory lata” i „Concerto Grosso nr 1” Ernesta Blocha. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w sali przy ul. Żeromskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej