Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

90 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza

poniedziałek, 27 luty 2017 15:54 Autor 

Zakończył się nabór książek do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tej edycji nadesłanych zostało 90 tytułów. To o 25 książek więcej, niż rok temu. Nagroda wręczona zostanie we wrześniu.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut określany jako pierwsza lub druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2016 roku. Te książki można było zgłaszać do końca stycznia. W tym roku zgłoszono 90 książek. Rok temu było to o 25 tytułów mniej. - W tym roku książek jest znacznie więcej, nadesłano 90 książek, rok temu było to 65 zgłoszeń. To cieszy, bo po pierwsze świadczy o tym, że chętnie wydawane są debiuty, po drugie cieszy nas, jako organizatorów bo jest dowodem na to, że nagroda przyjęła się w środowisku literackim, staje się nagrodą ważną, z każdą edycją coraz ważniejszą, coraz bardziej prestiżową i coraz bardziej zauważalną – mówi Ewa Witkowska z Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli.

Zgłoszenia przesyłały zarówno duże, uznane wydawnictwa, jak i wydawnictwa małe, czasem niszowe. - Duże wydawnictwa same zgłaszają swoich autorów, natomiast jest też sporo książek wydanych przez małe oficyny, czasem są to po prostu jednoosobowe wydawnictwa. Często nadsyłają te książki również autorzy, którzy partycypowali w ich wydaniu, ale ja zawsze powtarzam, że nie ma w tym nic złego, ponieważ pierwsza książka Gombrowicza była współzapłacona przez jego ojca, w innym wypadku pewnie by się Pamiętnik z okresu dojrzewania nie ukazał – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, kierownik muzeum.

Jak podkreśla Tomasz Tyczyński, wśród autorów nadesłanych książek są zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i tacy, którzy debiutują mając już kilkadziesiąt lat. Tematyka nadesłanych wydawnictw – różna. - Mamy dwie powieści autorów, którzy mają już szósty krzyżyk na karku i debiutują, jedna zresztą potężna tysiąc stronicowa saga. Rozpiętość wiekowa jest ogromna, najmłodsi kandydaci do nagrody mają po dwadzieścia kilka lat – mówi Tomasz Tyczyński

Jury już czyta nadesłane książki. Pod koniec marca dokona wstępnej selekcji. Potem, pod koniec maja wybierze piątkę nominowanych. Wręczenie nagrody nastąpi na początku września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej