Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Górale zagrają z orkiestrą. Vołosi na Gwiazdkę

piątek, 16 grudzień 2016 16:38 Autor 

Zagrali już w większości krajów w Europie, grali w Indiach. Wędrują po świcie, a sama wędrówka to sens ich muzyki. Tym razem zespól Vołosi zagra z Radomską Orkiestrą Kameralną. Zagra muzykę wywodzącą się z Karpat.

 

Vołosi to nazwa ludu wędrowców, którzy dawnej zamieszkiwali Karpaty. To także nazwa zespołu, w którym jest też troje górali - muzyków z Beskidu Śląskiego, ale też i muzycy klasyczni z akademii. Zespół gra muzykę wywodzącą się z Karpat, ale to muzyka autorska, bardziej odwołująca się do wędrówki niż do samego regionu. Usłyszeć w niej można szept natury i zgiełk wielkiego miasta. - Odchodzimy od schematu, nie gramy muzyki karpackiej, bardziej interesuje nas wędrówka. Vołosi wędrowali z południa, z Imperium Rzymskiego i to jest naszą muzyką. To wędrówka naszych umysłów, przeżyć. Nie gramy muzyki góralskiej. Są to mocniejsze brzmienia, czasem rockowe, czasem jazzowe. Dużą rolę odgrywa improwizacja. Czasem sami siebie zaskakujemy na koncertach - opowiada Krzysztof Lasoń z zespołu Vołosi. Ostatnio zespół często koncertuje razem z orkiestrami. Tym razem współpracuje z Radomską Orkiestrą Kameralną. Dziś muzycy zagrali dla młodzieży i dzieci w ramach audycji umuzykalniających. I zostali bardzo ciepło przyjęci. - Bardzo się cieszymy. To przecież przyszli dorośli melomani – uśmiecha się Krzysztof Lasoń. Jutro Radomska Orkiestra Kameralna i zespół Vołosi zagrają dla widzów w ramach koncertu gwiazdkowego. W przerwie odbędzie się licytacja bombek malowanych przez znanych radomian. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na pomoc dla 2,5 letniego Miłosza, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Początek koncertu – godz. 18.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej