Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Kalejdoskop na murze czyli „Kadry pod napięciem”

poniedziałek, 05 grudzień 2016 17:29 Autor 

Mur na terenie „Elektrowni” stał się miejscem wystaw prac sztuki współczesnej. Autorką czwartej prezentacji z tego cyklu jest warszawianka Marta Kochanek-Zbroja.

 

Seria prac, które Marta Kochanek-Zbroja przygotowała dla „Elektrowni” nosi tytuł „Kalejdoskop”. Artystka przyznaje, że tego typu twórczość była dla niej dużym wyzwaniem. - Dla mnie to zupełnie nowe doświadczenie. Zazwyczaj operuję obrazem zamkniętym w blejtramie – mówi Marta Kochanek-Zbroja, autorka wystawy. - Postanowiłam zrobić kadry z moich ulubionych prac. Inspiracją były kolorowanki z dzieciństwa. Artystka prezentuje sceny z codziennego życia. Obrazy przedstawiają na przykład ludzi robiących zakupy, czy po prostu siedzących na ławce i rozmawiających. „Kalejdoskop” nawiązuje do stylistyki lat 50-tych ubiegłego wieku. - To powrót do miłych, ciepłych czasów. Wiem, że w Stanach była wtedy wojna, ale chodzi mi o spokój życia codziennego. Dziś chyba za bardzo pędzimy – przekonuje Marta Kochanek-Zbroja. Autorka daje widzowi dużą swobodę w interpretacji obrazów. Każdy może sam układać prace w dowolny cykl. - W każdym kadrze jest inna scena. Możemy sobie ustawić w wyobraźni te obrazki w dowolny sposób - mówi Monika Małkowska, kurator ekspozycji. „Kalejdoskop” można oglądać na murze za budynkiem „Elektrowni” do 28 lutego. - Inauguracja wystawy jest przed świętami. To dobra okazja, aby spojrzeć na siebie z sympatią, zatrzymać się porozmawiać, może wrócić do czasów dzieciństwa – zachęca Monika Małkowska. Murale zmieniają się co trzy miesiące. Całe przedsięwzięcie nosi tytuł „Kadry pod napięciem”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 • „Międzywartości” Jana Berdyszaka

  „Międzywartości” to tytuł wystawy, która prezentuje twórczość Jana Berdyszaka. Artysta uprawiał różne rodzaje sztuki, od rysunku i malarstwa po rzeźbę i instalacje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej