Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Dzień wolnej sztuki: paradoks spojrzenia

piątek, 17 kwiecień 2015 16:11 Autor 

W najbliższą sobotę Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki. Chodzi o to, żeby przy sztuce nie spieszyć się, bo sztuka to nie przymus. To przyjemność.

Statystyki mówią, że średnio w muzeach poświęcamy na oglądanie jednego dzieła czy przedmiotu tylko 8 sekund. To krótko. Za krótko, żeby je poznać, zrozumieć, zauważyć. Dzień Wolnej Sztuki ma pokazać, że w muzeum wcale nie trzeba oglądać wszystkiego. Za to warto wybrać i obejrzeć to, co nas naprawdę interesuje. – Chodzi o to, żeby zatrzymać się przy tym, co nas naprawdę interesuje, zastanowić się nad tym, nie czuć przymusu oglądania wszystkiego. Żeby muzea nie męczyły, a dawały przyjemność oglądania tego, co nam się naprawdę podoba – mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Dzień Wolnej Sztuki w Polsce odbywa się już po raz piąty. To zaledwie godzina – ale bardzo kreatywna. U nas Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się właśnie w Muzeum Witolda Gombrowicza. Placówka pokaże wtedy trzy wyjątkowe przedmioty: trzy pary okularów, przez które patrzył na świat pisarz. – Jedne to okulary do czytania, druga para to okulary, które niedawno otrzymaliśmy od Rity Gombrowicz, jeszcze u nas niepokazywane, trzecie to okulary przeciwsłoneczne. Chcemy rozmawiać o paradoksie spojrzenia, o spojrzeniu z perspektywy Innego, spojrzeniu zwierzęcia, spojrzeniu niewinnym. Właściwie to, jak potoczy się ta dyskusja zależy wyłącznie od uczestników – mówi Ewa Witkowska. Dyskusją nad paradoksem spojrzenia będzie kierowała Dominika Świtkowska. Początek o godzinie 12.00 Wstęp wolny. Dla wszystkich chętnych z Radomia zorganizowany zostanie przejazd autobusem. Zbiórka o godz. 11.30 przy pierwszym przystanku na ul. Chrobrego

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dylan w przekładach. Noc muzeów we Wsoli

  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Jak zwykle w tej placówce, ta noc odbędzie się o dzień wcześniej – 19 maja, w piątek. W tym roku program zbudowany został wokół tematyki przekładu literackiego. I w tym duchu m.in. - na początek wystąpi zespół Dylan.pl

 • Oderwij się od szkolnej rutyny. „Gombrowicz” zaprasza

  Muzeum Witolda Gombrowicza rusza z nową propozycją edukacyjną. Można z niej skorzystać albo w siedzibie placówki, albo w budynku radomskiej biblioteki.

 • Gombrowicz kontra Sienkiewicz

  Quo Vadis Henryka Sienkiewicza – narodowa sprawa, to i Narodowe Czytanie. Na mapie ogólnopolskiej akcji nie mogło zabraknąć Radomia. Ale w Radomiu Quo Vadis słuchali też krytycy polskiego noblisty.

 • Krystyna Tkacz u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia zaprasza na koncert postświąteczny. Jak zapewniają pracownicy muzeum będzie to dobra muzyka z dobrym tekstem i w świetnym wykonaniu. Krystyna Tkacz zaśpiewa utwory m.in. Brechta, Osieckiej i Kulmowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej