Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pierwsza elektrownia miejska w Królestwie Polskim? W Radomiu

wtorek, 15 listopad 2016 15:40 Autor 

Radomska elektrownia miejska, która powstała w 1901 roku była pierwszą legalną w Królestwie Polskim. Stowarzyszenie Energetyków Polskich w Radomiu przygotowuje wystawę historyczną i konferencję. Organizatorzy proszą także o pomoc.

 

Dziś w budynku przy ul. Kopernika mieści się centrum sztuki współczesnej „Elektrownia”. Ale w 1901 roku rozpoczęła tu działalność i funkcjonowała do 1941 roku faktyczna elektrownia. Jak mówią członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Radomiu, była pierwszą elektrownią miejską działającą legalnie w Królestwie Polskim. - Ten symbol nowoczesności jaką była elektryczność pod koniec XIX wieku wyróżniał Radom. To było nowoczesne miasto, dużo się tu działo. Elektrownia w Radomiu powstała przed miejskimi elektrowniami w Łodzi i Warszawie – opowiada Tomasz Staniszewski, członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Radomiu. Choć pierwsza była w Częstochowie, to jednak nie miała legalnego pozwolenia ówczesnych władz carskich – dodaje pan Tomasz, który od 25 lat kolekcjonuje historyczne papiery wartościowe. - Najcenniejszy z historycznego punktu widzenia papier jaki posiadam, to akcja Rosyjskiego Elektrycznego Towarzystwa „Union”, które zbudowało i eksploatowało w pierwszych latach radomską elektrownię – opowiada kolekcjoner. W zasobach pana Tomasza znalazły się nie tylko dokumenty, ale też i liczniki, mierniki i inne urządzenia elektryczne. Wiele z tych przedmiotów będzie można zobaczyć na wystawie historycznej, którą przygotowuje Stowarzyszenie Elektryków Polskich z Radomia. Wystawa będzie połączona z konferencją naukową o początkach elektryfikacji miast. Wydarzenia mają się odbyć za rok, ale organizatorzy już przygotowują się do tego wydarzenia. Jak mówią, chcą aby miało ono charakter co najmniej ogólnopolski. - Będziemy koncentrować się na dawnych pamiątkach związanych z elektrownią i jej historią i z początkami elektryfikacji polskich miast. Może ktoś z Państwa posiada jakieś przedmioty, dokumenty z tym związane i będzie mógł je nam użyczyć, a przez to wzbogacić naszą wystawę - mówi Tomasz Staniszewski. Wystawa i konferencja odbędą się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. W planach jest też odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitne postaci związane z działalnością Elektrowni Miejskiej w Radomiu: Witolda Idźkowskiego, Franciszka Bilika i Aleksandra Chądzyńskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 • „Międzywartości” Jana Berdyszaka

  „Międzywartości” to tytuł wystawy, która prezentuje twórczość Jana Berdyszaka. Artysta uprawiał różne rodzaje sztuki, od rysunku i malarstwa po rzeźbę i instalacje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej