Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Gombrowicz i historia

sobota, 11 kwiecień 2015 14:37 Autor 

Gombrowicz jest wciąż aktualny – uważają uczestnicy dyskusji „Gombrowicz i historia", która odbyła się w muzeum pisarza we Wsoli.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli to jedyna placówka na świecie poświęcona temu pisarzowi. To zobowiązuje.

- Staramy się przybliżać Gombrowicza w Polsce, staramy się przybliżać ważne tematy gombrowiczowskie, choćby dzięki uczestnictwu wybitnych znawców Gombrowicza z Europy w naszych dyskusjach, na naszych spotkaniach. Jesteśmy namaszczeni w pewien sposób przez Ritę Gombrowicz – mówi Ewa Witowska z Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Tym razem muzeum jest partnerem warszawskiej prapremiery Operetki przygotowanej przez Warszawską Operę Kameralną. Spektakl grany jest w Warszawie, ale część wydarzeń towarzyszących odbyła się we Wsoli.

- Pomagaliśmy w przygotowaniu wystawy o Gombrowiczu, która towarzyszy tejże właśnie prapremierze i można ją oglądać w Warszawskiej Operze Kameralnej, ale również, co ważne otwieramy ciąg, czy cykl wydarzeń towarzyszących prapremierze, to są cztery dyskusje, pierwsza u nas – dodaje Ewa Witkowska.

Ta dyskusja to Gombrowicz i historia. Wzięli w niej udział profesorowie Józef Olejniczak, Andrzej Zieniewicz i Jerzy Jarzębski oraz doktor Filip Mazurkiewicz.

- Wychodzi z tej dyskusji niemal publicystyczna aktualność. To wszystko, co mówią o gombrowiczowskim postrzeganiu procesów historycznych jako wynikających z indywidualnych ludzkich słabości, ułomności, przywar, z poczucia obrazy, honoru, urazy, to nagle robi się aktualne - mówi Tomasz Tyczyński, kier. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Ale – jak zauważają uczestnicy dyskusji – Gombrowicza nie można traktować jako teoretyka, który wyjaśni nam sens wszystkiego. Natomiast można z niego wyczytać mechanizmy, które i dziś rządzą światową polityką. - To o czym profesor Zieniewicz i profesor Jarzębski mówili przed chwilą to jest wypisz wymaluj to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Więc ta aktualność jest rzeczywiście przerażająca – dodaje Tomasz Tyczyński. Kolejne debaty odbyły się w Warszawie. Patronat nad całym przedsięwzięciem sprawuje Rita Gombrowicz.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nagroda Literacka im. W. Gombrowicza. Święto literatury

  Pisarze, krytycy, teoretycy literatury, a także Danuta Stenka, Piotr Machalica, Pablopavo i Ballady i Romanse będą gośćmi radomskiego festiwalu „Opętani Literaturą”. Festiwal zacznie się w najbliższą sobotę.

 • Dylan w przekładach. Noc muzeów we Wsoli

  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Jak zwykle w tej placówce, ta noc odbędzie się o dzień wcześniej – 19 maja, w piątek. W tym roku program zbudowany został wokół tematyki przekładu literackiego. I w tym duchu m.in. - na początek wystąpi zespół Dylan.pl

 • Trio jazzowe i Jan Peszek w niedzielę we Wsoli

  W niedzielę wiersze i jazz we Wsoli. Wystąpią Silberman and "Three of a Perfect Pair", a także Jan Peszek. Koncert rozpocznie się nieco późnej niż zwykle, bo o godz. 19.00.

 • Krwawo u Gombrowicza. Mroczny koncert z humorem

  Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę na koncert Pół żartem, pół serio: „Krwawe ballady”. Wystąpią Justyna Jary oraz zespół PompaDur. Początek godz. 17.00. Wstęp wolny. Dojazd - bezpłatny autobus, zbiórka o godz. 16.20 na przystanku ul. Chrobrego/Czysta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej