Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Orzeł biały na tle nerwowy, czyli rysunki w ”Elektrowni”

piątek, 23 wrzesień 2016 16:01 Autor 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia prezentuje prace Krzysztofa Mańczyńskiego. Na wystawie można obejrzeć mało znane i rzadko pokazywane dokonania artysty.

 

Charakterystyczny podpis artysty dobrze znają sympatycy sztuki. Bywalcy wystaw znają go głównie z prezentowanych obrazów. Tym razem jednak Elektrownia pokazuje inną twórczość Krzysztofa Mańczyńskiego. - Znamy go głównie z malarstwa. Ale Krzysztof Mańczyński tworzy również rysunki. I to właśnie one leżą u podstaw jego działalności artystycznej – mówi Mariusz Jończy, kurator wystawy. Mariusz Jończy wybrał na wystawę 90 rysunków. Są wśród m.in. dyplomowe prace Krzysztofa Mańczyńskiego. Ale ekspozycja prezentuje też najnowsze dokonania artysty. - To wystawa przeglądowa. Są na niej rysunki z lat 1967 – 2016 – informuje Mariusz Jończy. Krzysztof Mańczyński znany jest z obserwacji zmieniającej się rzeczywistości. Obserwacji zawierającej nieraz ironię, czy gorycz, ale też sporo dobrego humoru. To samo dotyczy prezentowanych rysunków. W tytule wystawy możemy przeczytać: „Orzeł biały na tle nerwowym”. Symboliczne komentarze do przemian społecznych i politycznych to jedna z trzech części ekspozycji. - Jedna z grup prac odnosi się do pamięci historycznej, druga to sprawy czysto ludzkie, problemy kondycji współczesnego człowieka. Trzecia część to krajobrazy i wizerunki miasta. Autor wystawy od lat obserwuje Radom, ale czyni to w sposób uniwersalny – podkreśla Mariusz Jończy. Wystawa rysunków Krzysztofa Mańczyńskiego będzie czynna w Elektrowni do 16 października.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 • „Międzywartości” Jana Berdyszaka

  „Międzywartości” to tytuł wystawy, która prezentuje twórczość Jana Berdyszaka. Artysta uprawiał różne rodzaje sztuki, od rysunku i malarstwa po rzeźbę i instalacje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej