Dzisiaj jest: 21 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Widowisko historyczne w radomskim skansenie

wtorek, 16 sierpień 2016 16:41 Autor 

Batalie i scenki rodzajowe z czasów I wojny światowej mogli obejrzeć goście, którzy w poniedziałek odwiedzili Muzeum Wsi Radomskiej. Z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się tam piknik historyczny.

 

To już drugi taki koncert. Pierwszy odbył się rok temu nad zalewem na Borkach. - W tamtym roku był pomysł. Wraz z Bartkiem, liderem zespołu Redoks postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla dzieci – mówi Anna Maria Białkowska, posłanka, współorganizatorka koncertu. W ubiegłym roku koncert miał wesprzeć i rozpropagować pieczę zastępczą. Tym razem dochód z imprezy zostanie przeznaczony na doposażenie poradni dla dzieci i młodzieży przy ulicy Lekarskiej. - chcemy, żeby dzieci w tych traumatycznych chwilach choroby przechodziły to lżej. Chcemy doposażyć w telewizory, klocki, mebelki, zabawki. Żeby im lżej było przechodzić przez ten trudny etap – tłumaczy Anna M. Białkowska. Zdaniem Mieczysławy Pierzchalskiej-Hebdzyńskiej, nestorki radomskiej pediatrii, takie imprezy są ważne, nie tylko dlatego, że pozwalają zebrać pieniądze. Budują także więzi. - Dzięki takim akcjom pewne sprawy ulegają zmianie, poprawie, jest korzystniejsza relacja lekarz – pacjent – uważa Mieczysława Pierzchalska-Hebdzyńska. Ale zebrane podczas koncertu fundusze też są istotne. Bo dzieci to pacjent szczególny. I choć stan służby zdrowie dziś, a dawniej, to niebo a ziemia, to jednak do ideału jeszcze trochę brakuje. - Pewne sprawy uległy dużej poprawie, ale jeszcze jest dużo do zrobienia – mówi Mieczysława Pierzchalska-Hebdzyńska. Podczas koncertu wystąpiły zespoły Redox, Cassino, Jagoda, Non Stop, Goran i Black&White. Prowadzona była także zbiórka pieniędzy do puszek. Odbyły się także licytacje – m.in. koszulek i piłek z podpisami sportowców. Najdrożej sprzedano piłkę z podpisami reprezentacji Polski. Poszła za tysiąc złotych. Łącznie licytacje i zbiórka przyniosły ponad 16 tys. złotych. Trzy razy więcej, niż rok temu. - Cieszę się, że budzimy rynek, budzimy ludzi, budzimy ich serca. A serca mają wielkie. Gdyby nie oni, nie byłoby tych koncertów – mówi Anna M. Białkowska. Współorganizatorem koncertu był także Bartek Majcher z zespołu Redoks. Bardzo zaangażowały się i bardzo pomagały dwa kluby motocyklowe - Shark Riders oraz Irons. I wiele firm i instytucji. Jak podkreślają organizatorzy, cała organizacja koncertu odbyła się praktycznie za darmo. Pieniądze uzyskane podczas akcji już trafiły na specjalne subkonto szpitala.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie dla Niepodległej. Zdjęcia na rynku

  W niedzielę na runku Miasta Kazimierzowskiego powstawały zdjęcia do filmu dokumentalnego o radomskim batalionie, który w 1918 roku wyruszył na pomoc Orlętom Lwowskim.

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej