Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Człowiek: chwiejny i niestabilny. Instalacja w „Elektrowni”

sobota, 16 lipiec 2016 13:54 Autor 

Na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia można oglądać instalację zatytułowaną SALIGIA. Siedem wielkich, czarnych kolumn, które mogą wywoływać niepokój.

SALIGIA to skrót, utworzony z pierwszych liter łacińskich nazw siedmiu wad charakteru. To pycha, skąpstwo, przepych, zazdrość, łakomstwo, gniew, lenistwo. Do nich właśnie odwołuje się w swojej realizacji Antoni Grabowski. Jak tłumaczy autor, te siedem wad jest symboliczną przyczyną duchowej, moralnej i fizycznej utraty równowagi. Dlatego SALIGIA składa się z siedmiu czterometrowych kolumn – „waniek-wstaniek”, które tę utratę równowagi obrazują. Wielkie, czarne kolumny poddają się naporowi wiatru, pochylają, wracają do swojej wyjściowej pozycji. Kompozycja umożliwia odbiorcy wchodzenie w interakcję z całym układem. Kolumna po pchnięciu, a nawet po położeniu na ziemi, wstaje i przekraczając pion, wychyla się po przeciwnej stronie. Dzięki temu tworzy nieskończoną ilość dynamicznych układów. Kolumny na pierwszy rzut oka są monumentalne i stabilne, ale przy bliższym kontakcie okazują się chwiejne i podatne na odchylanie. To alegoria dwoistej natury człowieka: dobra i zła, które w nim drzemią.
Instalacja prezentowana była wcześniej na dziedzińcu budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

 • Światło w sztuce geometrii

  Plener malarski w Radziejowicach to już tradycja w polskiej sztuce. Podobnie to, że efekty tego pleneru prezentuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 • „Międzywartości” Jana Berdyszaka

  „Międzywartości” to tytuł wystawy, która prezentuje twórczość Jana Berdyszaka. Artysta uprawiał różne rodzaje sztuki, od rysunku i malarstwa po rzeźbę i instalacje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej