Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

Rycerski weekend w Taczowie

piątek, 17 czerwiec 2016 18:20 Autor 

Średniowieczne wojska znów opanują Taczów pod Radomiem. Po raz kolejny w Taczowie odbędzie się piknik historyczny "Rycerze Bogurodzicy".

 

W Taczowie się spotykali, w Taczowie odbywały się narady, m.in. ta przed bitwą pod Grunwaldem. Stąd pochodził jeden z najbardziej znanych rycerzy polskiego średniowiecza. – Jest to miejsce urodzenia naszego słynnego rycerza Mikołaja Powały. Dlatego co roku, od 2010 r., odbywają się u nas pikniki rycerskie – tłumaczy Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. W tym roku piknik "Rycerze Bogurodzicy" będzie imprezą dwudniową, bo połączoną jednocześnie z rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski. W związku z tą rocznicą organizatorzy przygotowali m.in. konferencję naukową zatytułowaną Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak przyjęcie chrześcijaństwa wpłynęło na rozwój Polski. - Będzie to także doskonała okazja do zaprezentowania miejsca konferencji, parku historycznego związanego z postacią Mikołaja Powały oraz powstającego Muzeum Etosu Rycerskiego – mówi ks. dr Wojciech Wojtyła. Ale będzie także historia podawana w sposób bardziej przystępny. I na pewno widowiskowy. Do Taczowa, jak co roku, przyjadą rycerze. - Będziemy oglądać walki, przedstawienia z rycerzami, którzy od lat u nas ten piknik tworzą – mówi Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. Będą również pokazy uzbrojenia, tańców, rycerskich pojedynków, będzie także inscenizacja bitwy. Otwarta zostanie jednocześnie kuźnia Mikołaja Powały, bo, jak przypomina wójt gminy, Powała był także kowalem, sam wykuwał swoje zbroje i miecze. Piknik w Taczowie już w najbliższy weekend. W sobotę konferencja naukowa, a w niedzielę walki i pokazy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Spotkanie u Powały. Rycerze w Taczowie

    Po raz kolejny do podradomskiego Taczowa przyjechali rycerze. Po raz ósmy odbył się tam piknik „Rycerze Bogurodzicy”.

  • Rycerze w Taczowie

    Ponad 6 wieków temu Mikołaj Powała z Taczowa radził z królem Władysławem Jagiełłą jak pokonać krzyżaków. Do niewielkiej wsi pod Radomiem, skąd pochodził tak jak setki lat temu zjechali wielcy wojowie. Tym razem na festyn rycerski.

  • Kultura z unijnym wsparciem

    Blisko półtora miliona złotych unijnego dofinansowania otrzymają Solec nad Wisłą i Taczów w gminie Zakrzew na renowację zabytków i budowę szlaku historycznego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej