Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Cabaret” w Powszechnym. Widowiskowy i porażający

piątek, 27 marzec 2015 16:47 Autor 

Jeden z najsłynniejszych broadwayowskich musicali na deskach radomskiego Teatru Powszechnego. Dziś premiera „Cabaretu”, który porywa tańcem, muzyką i erotyką, ale też i skrywa pod barwnym płaszczem rodzącego się potwora.

 

Gwiazdą kabaretu Kit Kat jest Sally Bowles, Amerykanka, która poznaje Anglika. I zawiązuje się między nimi uczucie. Wszystko dzieje się w Berlinie lat 30. XX wieku, tuż po zakończeniu I Wojny Światowej i w cieniu rodzącego się totalitaryzmu. Wówczas Berlin był wielkim ośrodkiem kultury przyciągającym prawdziwych twórców, ale też i artystów całkowicie niespełnionych, szukających szczęścia. Musical wystawiany na scenie radomskiego Teatru Powszechnego reżyseruje Waldemar Zawodziński. Odpowiada on także za inscenizację i scenografię. Jak mówi, ten „Cabaret” łączy śmiech, tańce, erotykę i zabawę z trudną tematyką. W sposób barwny opowiada o czarnej rzeczywistości i o tym, że w takiej rzeczywistości nie ma szans na prawdziwą miłość. - Mamy tu mariaż dwóch gatunków: musicalu z warstwą poetycko-liryczną. Bo żeby opowiedzieć o okrucieństwie nie trzeba tego okrucieństwa pokazywać – opowiada Waldemar Zawodziński. - W scenariuszu chodzi o to żeby pokazać, że tu nie ma miejsca na miłość. A tam gdzie nie ma miejsca na miłość rodzi się okrucieństwo – dodaje reżyser.

Wystawiony na nowojorskim Broadwayu „Cabaret” stał się musicalem kultowym, na jego podstawie powstał równie kultowy film z Lizą Minelli w roli głównej. W Radomiu występują nie tylko aktorzy z Teatru Powszechnego. Nie tylko aktorzy – także tancerze, kulturyści, dzieci i orkiestra na żywo. Spektakl zorganizowano z dużym rozmachem. - Kabaret to ogromny wysiłek dla każdego teatru, nawet muzycznego – mówi Waldemar Zawodziński. - Ale ja jestem takiego zdania, że są pewne tytuły, które powinno się robić w teatrach dramatycznych – dodaje. „Cabaret” jest jednym z tych tytułów. Bo opowiada o bardzo trudnej rzeczywistości, ale nie brak w nim typowo kabaretowych elementów. Publiczność usłyszy ponad 20 piosenek. - Co song to hit. I to także jest niebywałe. Zazwyczaj w kabaretach znane są dwa, trzy utwory,które ciągną cały musical. Tu każdy utwór jest kojarzony – mówi Waldemar Zawodziński.

Zdaniem reżysera ten „Cabaret” bardzo pasuje do dzisiejszych, niepewnych czasów. Spektakl będzie wystawiany w radomskim teatrze zarówno w sobotę, jak i w najbliższą niedzielę. A premierę zorganizowano w Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli w piątek.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jak Kobra zmąciła wodę

  Scena „Fraszka” w Teatrze Powszechnym w Radomiu ponownie zaprasza najmłodszych widzów. Tym razem na premierę spektaklu „O krokodylu i królu Daktylu”. Przedstawienie powstało w oparciu o tekst Marty Guśniowskiej.

 • Terapia teatrem. Zajęcia w radomskim SOSW

  Przedstawienie „Czerwony kapturek” wystawił teatr Bajlandia dla uczniów z ośrodka dla dzieci niesłyszących w Radomiu. Zainteresowanie teatrem w tej placówce jest duże. Teatr może być terapią.

 • Zagraj w „Ani z Zielonego Wzgórza”. Casting w teatrze
  Radomski teatr szuka młodych aktorów, którzy chcieliby zagrać w sztuce „Ania z Zielonego Wzgórza”. Poszukiwana jest główna bohaterka, a także jej koledzy ze szkoły. Casting odbędzie się 21 grudnia.
 • „Tajemniczy Mr. Love” w radomskim teatrze
  Bezwzględny uwodziciel, któremu zależy tylko na pieniądzach, czy nieco pogubiony, sympatyczny mężczyzna? Reżyser i bohaterowie nie odpowiadają na to pytanie. W piątek najnowsza premiera w radomskim teatrze: „Tajemniczy Mr. Love”. Jak mówi reżyser, to sztuka o miłości.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej