Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Jest sprawiedliwość? Trwa festiwal „Okna”

czwartek, 02 czerwiec 2016 16:51 Autor 

O tym, jak dudek spierał się z królikiem mogli dziś posłuchać wszyscy obecni na debacie filozoficznej. Otwarta debata o sprawiedliwości toczyła się dziś w Radomiu w ramach VIII Festiwalu Filozofii „Okna”.

 

O tym, czy jest sprawiedliwość na świece, czy jej nie ma, rozmawiali dziś zaproszeni na debatę filozoficzną goście. Dyskusja odbyła się tuż po tym, jak odczytano bajkę autorstwa profesora Leszka Kołakowskiego. To właśnie bajka „Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o sprawiedliwości” była przedmiotem dyskusji. Nie tyle bajka, co krótka lekcja logiki. W niej tylko dwóch bohaterów. Królik mówiący językiem emocji i Dudek, który używa żelaznych argumentów. Próbują ustalić jak wygląda, i czy w ogóle istnieje sprawiedliwość. Książka powstała dzięki córce profesora. - Ta książka powstała na podstawie rozmów, jakie prowadził z ojcem. Tutaj jest napisane, że to ja kazałam mu spisać ten dialog. Tak mi się rzeczywiście wydaje, że tak było – mówi Agnieszka Kołakowska, filozof, publicystka. Przed rozpoczęciem debaty przyznano także nagrodę dla zwycięzcy Olimpiady Filozoficznej, oraz nagrodę za najlepszy esej o jednej z bajek profesora. - Zwyciężyła Mira Zyśko z Lublina. Jest też z nami Andrij Yegorov, który napisał najlepszy esej związany z twórczością profesora Leszka Kołakowskiego – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. Nagrodę dla Miry ufundowała rodzina profesora Leszka Kołakowskiego i Gmina Miasta Radom. - Profesor Kołakowski jest bardzo ważną postacią. Jest honorowym obywatelem naszego miasta, sam żartobliwie powtarzał, że najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia. Był wielkim człowiekiem, który sławił Radom w całym świecie - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Festiwal „Okna” organizowany jest po raz VIII. Główną ideą jest propagowanie filozofii w każdej dziedzinie życia. - Festiwal ogromnie mnie cieszy i myślę, że i mojego ojca by ucieszył. Zwłaszcza z punktu widzenia dzieci, młodzieży, olimpiady. Zawsze bardzo się interesował młodzieżą i edukacją – mówi Agnieszka Kołakowska. Festiwal Filozofii „Okna” potrwa do niedzieli. Szczegółowy plan imprez znajduje się na stronie internetowej Resursy Obywatelskiej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Międzynarodowa dyskusja o nowelizacji ustawy

  „Szanse i zagrożenia” - pod takim tytułem odbył się panel dyskusyjny na temat nowelizacji ustawy o IPN. W dyskusji wzięły udział m.in. córki radomskich Żydów ocalałych z Holocaustu. Organizatorem debaty była Resursa Obywatelska.

 • Debata historyczna...W Rok Niepodległej

  W Oratorium św. Flipa Neri księży filipinów w Radomiu odbyła się debata historyczna pod tytułem „Trybunał Historyczny – spór o przyczyny upadku I Rzeczypospolitej”. Debatę zorganizowało Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Liceum Katolickie im. św. Filipa Neri.

 • Prezydent Radomia z absolutorium

   

  Rada Miejska udzieliła absolutorium prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu za wykonanie budżetu za rok 2016. Przeciwko udzieleniu absolutorium byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

 • Rusza IX Radomski Festiwal Filozofii „Okna”

  W programie festiwalu poświęconego pamięci prof. Kołakowskiego znalazły się debaty, wystawy, koncerty i spotkania autorskie. Festiwal potrwa do 2 czerwca.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej