Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Cudowne dzieci na scenie w Radomiu

czwartek, 02 czerwiec 2016 16:31 Autor 

Uczennice szkół muzycznych będą głównymi bohaterkami ostatniego w tym sezonie artystycznym koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Jak mówi dyrektor orkiestry, to cudowne dzieci. Taki zresztą tytuł ma ten koncert.

 

Amelia Chmielewska, młodziutka wiolonczelistka ucząca się w radomskim Zespole Szkół Muzycznych, Katarzyna Kacprzak, także wiolonczelistka z radomskiej szkoły i Hanna Pozorska, ucząca się w klasie skrzypiec w Gdańsku. To trzy solistki, które już w sobotę wystąpią razem z Radomską Orkiestrą Kameralną. - To laureatki wielu już konkursów, grają wspaniałym, dorosłym dźwiękiem – mówi Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej. To cudowne dzieci – dodaje dyrektor. Tak zresztą zatytułowano koncert. Dla młodziutkich solistek to wyzwanie. Przygotowują się od dawna. Jest stres, ale i ogromna motywacja – mówią. - Są nerwy, ale muszę dać z siebie wszystko - mówi Katarzyna Kacprzak. - To jest dla nas doświadczenie. Cieszę się, że zagramy. Pewnie jest stres, ale nie aż tak duży. Zawsze mogę liczyć na moją koleżankę Kasię - dodaje Amelia Chmielewska, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Dziewczynki wykonają kompozycję autorstwa rudego księdza, czyli Antonio Vivaldiego, który rozpoczął karierę bardzo późno, bo w wieku 18 lat. W programie znalazły się między innymi dwie ze słynnych „Czterech pór roku”, a także koncert g-moll na dwie wiolonczele i orkiestrę. - Utwór sam w sobie nie jest trudny, ale trudne jest granie na dwie wiolonczele – mówi Amelia Chmielewska. - Przez ostatni tydzień ćwiczymy po kilka godzin dziennie. Trudno jest zsynchronizować dwie wiolonczele – wyjaśnia. Zdaniem dyrektora radomskiej orkiestry Polska ma jeden z lepszych systemów edukacji muzycznej w Europie. Potrafimy wyłapywać talenty i je szlifować – mówi Maciej Żółtowski i dodaje, że coraz więcej orkiestr zaprasza młodych i zdolnych do wspólnej gry. - Taka praktyka estradowa to duży skok umiejętności dla młodego muzyka. Oni stają nie tylko przed kolegami i koleżankami, ale przed publicznością, która kupiła bilet i oczekuje najwyższej jakości – mówi dyrektor. Publiczność będzie mogła wysłuchać gry orkiestry i „cudownych dzieci” już w najbliższą sobotę. Koncert – jak zawsze – rozpocznie się o godzinie 18.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • 500 lat reformacji. Koncert na jubileusz

  Koncert z okazji 500 lat reformacji odbędzie się w sobotę w Zespole Szkół Muzycznych. W sali im. Krzysztofa Pendereckiego wystąpi szkolna orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Zycha.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej