Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Dzień Św. Patryka w gimnazjum

wtorek, 24 marzec 2015 10:11 Autor 

PG 13

 

W Publicznym Gimnazjum Nr 13 im. Polskich Noblistów w Radomiu był obchodzony Dzień Świętego Patryka. Uroczystość przygotowali uczniowie (głównie z klasy 2C) oraz nauczycielki języka angielskiego Ilona Adamska i Julita Bębenek.

 

 

Odpowiednia dekoracja: plakaty, flagi, mapy, koniczynki, zielone baloniki. Prezentacje multimedialne, rozmowy na temat Irlandii, quizy i degustacja zielonych ciasteczek. Tak uczniowie PG 13 świętowali Dzień Świętego Patryka. To irlandzkie święto narodowe i religijne. Życie oraz dokonania biskupa i apostoła Irlandii są wspominane 17 marca, ponieważ ten dzień przyjmuje się za datę jego śmierci. Najważniejszym zwyczajem obchodów dnia św. Patryka jest noszenie zielonych ubrań, bo zielony to narodowa barwa Irlandii, nawiązująca do trawiastego pejzażu wyspy. Najbardziej charakterystycznym symbolem święta jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna.

Dzień Świętego Patryka jest celebrowany nie tylko w Irlandii, ale również w Polsce. Jak tłumaczą organizatorki, jest to związane z popularnością kultury celtyckiej i pewnymi podobieństwami kulturowymi między Polską a Irlandią.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Radom uczcił 227 rocznicę Konstytucji 3 Maja

  227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Konstytucję 3 Maja. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. W Radomiu podobnie jak w Całej Polsce odbyły się uroczyste obchody Dnia Konstytucji 3 Maja.

 • Miejskie obchody

  W czwartek w Radomiu odbędą się miejskie obchody 277 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczną się na Placu Corazziego o godzinie 12.30. O szczegółach mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej