Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

As Pik. Nowy cykl Spotkań w „Gombrowiczu”

sobota, 20 luty 2016 15:26 Autor 

Łukasz Orbitowski, Olga Tokarczuk, Jerzy Sosnowski i Andrzej Stasiuk i mają być gośćmi nowego cyklu spotkań, jaki proponuje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Pierwsze spotkanie na początku marca.

Tytuł nowego cyklu, jaki proponuje Muzeum Gombrowicza to: Ale spotkanie. Pisarz i Krytyk. Czyli w skrócie As Pik. Mają to być asy literatury i asy krytyki literackiej. - Pomysł na ten cykl jest w ogóle taki, żeby z ludźmi, którzy piszą wybitną literaturę rozmawiali ci, którzy w wybitny sposób piszą o literaturze. I to jest to kryterium – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 marca o godzinie 17.00. Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka rozmawiać będzie z Łukaszem Orbitowskim, który za powieść Inna dusza otrzymał Paszport Polityki za rok 2015. Potem, w maju, Olga Tokarczuk w rozmowie z Jerzym Sosnowskim. Plany sięgają jeszcze dalej. - Myślę, że w tym roku uda nam się zrobić 4 spotkania. Czekamy aż Andrzej Stasiuk wyda Palmir i wtedy, jak wstępnie umówiłem się z Jarosławem Klejnockim, spróbujemy Andrzeja Stasiak do nas zaprosić. Czwarte spotkanie rezerwujemy na to, co się wydarzy w dopiero rozpoczętym roku – mówi Tomasz Tyczyński.

Jerzy Sosnowski był w muzeum we Wsoli już dwukrotnie, Olga Tok gościła tu przed trzema laty, Andrzej Stasiuk także już miał tu swój wieczór. Ale, jak śmieje się kierownik placówki, nie ma aspiracji, żeby ze Wsoli uczynić stolicę polskiej literatury. - Nie przenoście nam stolicy do Wsoli. Myślę że w tych czasach jest dużo łatwiej przyciągnąć kogoś interesującego nawet na tak daleką prowincję – mówi szef placówki.

Muzeum nie rezygnuje jednocześnie ze spotkań literackich, jakie do tej pory odbywały się w tej placówce, ale ze względu na planowany remont w tym roku może być ich mniej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Muzeum Gombrowicza rozpoczęło Noc Muzeów

  Dlaczego Radom nie jest poematem nawet o poranku? Odpowiedź poznali goście muzeum we Wsoli. Nic dziwnego, odbyła się tam przecież Gombrowiczowska Noc Muzeów.

 • Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

  Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

 • Koncert jazzowy u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na ostatnie już w tym roku wydarzenie kulturalne. Po serii spotkań literackich, teraz proponuje koncert jazzowy.

 • Stolik Witolda Gombrowicza stanie w grudniu

  Pod koniec roku – jak deklaruje magistrat – pojawi się na Placu Konstytucji 3 Maja stolik Witolda Gombrowicza. Rzeźbę autorstwa Sławomira Micka z Kielc wykona odlewnia z Gliwic.

   

   

  Będzie to druga rzeźba stolik, która stanie w centrum miasta, obok kościoła Garnizonowego. Od roku na Placu Konstytucji 3 Maja stoi rzeźba profesora Leszka Kołakowskiego. Autorem rzeźby jest Sławomir Micek z Kielc, który wygrał konkurs ogłoszony przez radomski magistrat. - Artysta przekazał do odlewu model. W tej chwili odlew wchodzi w fazę produkcji. - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
  Odlew wykona odlewnia z Gliwic. - Założony pierwotnie termin na zakończenie inwestycji to 29 grudnia. Wtedy stolik Witolda Gombrowicza stanie na Palcu Konstytucji 3 Maja – dodaje wiceprezydent Frysztak.
  Koszt wykonania rzeźby i jej montażu to blisko 110 tysięcy złotych.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej