Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rita Gombrowicz na inauguracji nagrody

środa, 23 wrzesień 2015 16:31 Autor 

Rita Gombrowicz w sobotę i niedzielę będzie gościć w Radomiu i we Wsoli. Wdowa po pisarzu będzie honorowym gościem wydarzeń towarzyszących inauguracji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 

Od przyszłego roku miasto Radom we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli będzie przyznawało Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Ma to być nagroda za debiut prozatorski. - Radom jest dobrym miastem dla młodych ludzi i ta nagroda jest tego znakiem, chcemy dać szansę młodym pisarzom. W mojej filozofii promowania naszego miasta czy to na arenie ogólnopolskiej, czy europejskiej jest miejsce na to, żebyśmy promowali się poprzez kulturę - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Nagród literackich jest w Polsce sporo, ale nagroda za debiut prozatorski to rzadkość. - Gombrowicz związany był z Radomiem i Wsolą w czasach swojego debiutu i swojej drugiej książki, więc rzeczą naturalną jest, że jeśli Gombrowicz i jeśli Radom, to właśnie nagroda za debiut. A poza tym ja mam wrażenie, że mimo pewnego zmęczenia Radom jest wciąż miastem młodym, miastem wielu możliwości - mówi Tomasz Tyczyński kier. Muzeum Witolda Gombrowicza, sekretarz kapituły nagrody. Nagroda ma być sygnałem dla wydawców, że warto debiutantów wydawać. Pieniądze pomogą też samym pisarzom w rozwoju literackim. Wysokość nagrody to 40 tysięcy złotych. Ale o randze nagrody ma decydować głównie skład kapituły. - Tam naprawdę są wybitni znawcy literatury. Znawcy i praktycy literatury - mówi Tomasz Tyczyński. Pierwsze spotkanie kapituły planowane jest na najbliższy weekend. Wtedy też rozpoczną się imprezy promujące tę nagrodę. W sobotę w Muzeum we Wsoli o godzinie 17.00 koncert dla Rity Gombrowicz. Wystąpią Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski. Podczas koncertu wręczone zostaną powołania do kapituły nagrody Literackiej. W niedzielę zaś, także o godzinie 17.00 w bibliotece przy ul. Piłsudskiego dyskusja na temat tego, czy i komu potrzebne są nagrody literackie. - Dyskutować będą wszyscy członkowie kapituły, zatem profesor Jerzy Jarzębski, profesor Józef Olejniczak, profesor Ewa Graczyk, Justyna Sobolewska, Anna Kałuża, Zofia Król i pisarz Zbigniew Kruszyński. Moderatorem tej dyskusji będzie Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury, ale również osoba, która ma do czynienia z literaturą, ponieważ sam jest pisarzem, a także wykładowcą akademickim - mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Liczba nominowanych do pierwszej nagrody, za debiut w roku 2015, ogłoszona zostanie mniej więcej w połowie przyszłego roku. Sama nagroda wręczona zostanie we wrześniu 2016 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej