Dzisiaj jest: 29 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ukraina w Orońsku

wtorek, 01 wrzesień 2015 16:20 Autor 

W niedzielę, 6 września, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się Niespodziewany Początek Jesieni. Tym razem na ukraińską nutę.

 

Hej Sokoły” – to tytuł tegorocznego spotkania. Spotkania okraszonego ukraińskim barszczem i blinami. Orońsko zaprasza na święto kultury Ukraińskiej. - Będzie zespół Pieśni i Tańca Dumka, będzie ukraiński teatr eksperymentalny, będzie słynny kijowski bard Taras Kompanichenko, który przyjedzie z ludowym instrumentem, bandurą, bardzo charakterystyczną dla kultury ukraińskiej – wylicza Monika Bartoszek z Centrum Rzeźby Polskiej.

- Będą warsztaty integrujące publiczność, warsztaty tańca ukraińskiego, warsztaty bojowego Hopaka, czyli sztuki walki połączonej z elementami tańca kozackiego, myślę, że to też nietypowa i interesująca propozycja - dodaje.

Będą także filmy, wystawy, konkursy i degustacje. Pytanie, dlaczego akurat Ukraina? I prosta odpowiedź – Ukrainę często odwiedzał Józef Brandt, patron instytucji, dawny właściciel Orońska. Szukał tam i ciekawych eksponatów, i tematów do swoich obrazów. - Legenda kozacka, potyczki, wyprawy, przeprawy przez rzeki. Wszystko to, co związane i z historią, i z mitem kozaczyzny, czy ziem ukraińskich najbardziej interesowało Brandta i te motywy pojawiały się w obrazach mistrza bardzo często – wyjaśnia Monika Bartoszek. Wystawę zorganizowaną w 100 rocznicę śmierci Józefa Brandta nadal można oglądać w Orońsku. Warto ją zobaczyć. Choćby przy okazji Święta Kultury Ukraińskiej. Początek tego święta – w niedzielę, 6 września, o godzinie 13.00. Z Radomia będzie bezpłatny dojazd autobusami, które odjadą sprzed dworca PKP o godzinie 12.30 i 14.00

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej