Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Egzotyczna wystawa w radomskim muzeum

środa, 26 sierpień 2015 15:59 Autor 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego już pomału szykuje się do jesiennego sezonu. Zapowiada kilka wystaw. Jedna z nich już jest otwarta. To wystawa kultur pozaeuropejskich.

To nowa, stała wystawa w radomskim muzeum. Eksponaty egzotyczne, pokazujące kultury pozaeuropejskie, m.in. z Afryki, Azji, Oceanii. Ciekawa jest historia tych przedmiotów i to, w jaki sposób trafiły do Radomia. - Prawdopodobnie Niemcy podczas II Wojny Światowej, kiedy wkroczyli do Radomia i wywieźli nasze eksponaty, przywieźli w ich miejsce swoje. Chcieli stworzyć coś na kształt muzeum osobliwości. Część tych eksponatów mogła również pochodzić, choć tu nie ma pewności, z ziem odzyskanych i mogła zostać przywieziona tu po II wojnie – mówi Agnieszka Kozdęba, kuratorka wystawy.

Te eksponaty kilkadziesiąt lat temu były w Radomiu pokazywane, w starej placówce muzeum jeszcze przy ulicy Piłsudskiego. Potem większość z nich była w depozytach w innych placówkach, m.in. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Cztery lata temu wróciły do Radomia. Poddane zostały renowacji i teraz znów można je oglądać. Są wśród nich eksponaty z XVIII, XIX i początków XX wieku. - Zbroja samurajska jest bardzo ciekawa, jest unikatowa, mamy dwa dosyć długie, prawie dwumetrowe XVIII miecze, jest broń drzewcowa, także z XVIII wieku, no i ja bym jeszcze wymieniła pełnoplastyczną, pozłacaną rzeźbę przedstawiającą mistrza Laozi, twórcę taoizmu - opowiada Agnieszka Kozdęba

Na jesień muzeum planuje otwarcie trzech kolejnych ekspozycji, czasowych. Będą to wystawy świat toruńskich pierników, Magiczny Świat domków dla lalek oraz Janusz Towpik – czarodziej natury.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • Radomskie Klasyki rozpoczęły sezon

  To było rekordowe rozpoczęcie sezonu 2018 Radomskich Klasyków. Ponad 400 zabytkowych pojazdów z całej Polki zjechało w minioną niedzielę na teren Automobilklubu Radomskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej