Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Tłumy na Wielkim Wybuchu Sztuki.

sobota, 28 luty 2015 18:57 Autor 

Nowa inicjatywa studentów Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu przyciągnęła wielu widzów. Była sztuka „tradycyjna", nowe trendy, filmy, animacje, muzyka oraz Fire Show.

Tłum gęstniał, z pozoru dominował chaos. Każdy czuł, że wkrótce coś wybuchnie. Mniej więcej o godz. 17 wszyscy czekali już w galerii Pentagon na wyjątkowe wydarzenie. - Wybuchnie sztuka w pełnym tego słowa znaczeniu. To pokaz przekrojowy twórczości studentów i młodych artystów z regionu radomskiego – zdradza Dominik Morgaś, organizator imprezy. - Chcemy promować nasze miasto i pokazać, że coś się dzieje mimo przeciwnych opinii na ten temat.
Wkrótce potem w galerii Pentagon nastąpiło symboliczne otwarcie imprezy. Właściwie to otwarcie wystawy, która była głównym punktem spotkania środowisk sztuki, związanych z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym. - Ekspozycja, od początku do końca, jest inicjatywą studencką. Dlatego bardzo mnie cieszy, bo ujawnia potencjał twórczy i ich zaangażowanie społeczne - podkreśla Aleksander Olszewski, dziekan Wydziału Sztuki UT-H.
W galerii dominowała sztuka tradycyjna. Malarstwo, rzeźba i grafika. Wielki Wybuch Sztuki stał się jej wielkim przeglądem. Prace zaprezentowało kilkadziesiąt osób. Wśród zwiedzających nie brakowało oczywiście przedstawicieli kadry dydaktycznej. Ale na tym nie kończył się Wielki Wybuch Sztuki. Studenci postanowili pokazać niemal wszystko, co poznają na uczelni. A nawet więcej, bo impreza była otwarta dla młodych artystów luźno związanych z uczelnią. W tej sali były jednak głównie prace studenckie. - Prezentujemy materiały, filmy zrealizowane m. in. w pracowni profesora Olszewskiego. To studenckie, krótkie etiudy, animacje, filmy video. Często prace są odpowiedzią na pytania zadawane podczas zajęć - wyjaśnia Mariusz Dański, prodziekan Wydział Sztuki UT-H.
W sali obok młodzi twórcy oddawali się urokom muzyki. To o tyle ważne, że później, podczas finału imprezy, właśnie muzyczne rytmy były częścią pokazu o nazwie Fire Show.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej