Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

"Nikifor" w radomskim muzeum

czwartek, 25 czerwiec 2015 17:10 Autor 

W muzeum Sztuki Współczesnej otwarta została wystawa „Nikifor”. Jak przypominają organizatorzy, od ponad 30 lat nie było w Radomiu wystawy w całości poświęconej twórczości tego artysty.

Nikifor uznawany jest za jednego z najlepszych malarzy tzw. „naiwnych” na świecie. Miał wystawy m.in. w Paryżu, Amsterdamie, i Brukseli. W Radomiu jego prace w tak bogaty sposób nie były jednak do tej pory prezentowane. – Mieszkam w Radomiu już od 36 lat i nie pamiętam, żeby Nikifor miał swoją indywidualną wystawę. Jego prace były prezentowane przy okazji wystaw zbiorowych, ale to były pojedyncze prace – mówi Małgorzata Jurecka, kuratorka ekspozycji.

Na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej – to oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego prezentowanych jest ponad 60 prac, pochodzących głównie ze zbiorów „Muzeum Nikifora” w Krynicy, które posiada największą i najpełniejszą kolekcję jego obrazów, w tym zbiór prac z lat 20. i 30. XX w., czyli z najlepszego okresu w twórczości tego artysty.

Prace układają się w cykle tematyczne: beskidzkie pejzaże, urzędy, cerkwie, krynickie wille, kościoły i synagogi, portrety i autoportrety.

- Malował najtańszymi farbami, malował na tym, co mu w ręce wpadło, głównie na makulaturze, nie bardzo też dbano o zabezpieczenie tych prac, wiele też wylądowało w koszu, bo traktowano je jako zwykłe bohomazy – opowiada Małgorzata Jurecka.

Uzupełnieniem prezentacji jest dziewięć prac z radomskich zbiorów, które dotąd, jako całość, nie były prezentowane. W kolekcji radomskiego muzeum są m.in cztery prace Nikifora podarowane przez Krystynę Zachwatowicz i Andrzeja Wajdę.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu

    Nie trzeba mieć dyplomu, żeby być artystą. Udowadnia to wystawa, jaką przygotowało Muzeum Jacka Malczewskiego. Ekspozycję „Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu” oglądać można w domu Gąski i Esterki.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej