Dzisiaj jest: 29 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 41.

Śmierć znowu przegrała

środa, 14 luty 2018 17:08 Autor 

Jedlińskie kusaki 2018, czyli ścięcie śmierci. Ludowe obrzędy, znane od kilkuset lat, odbyły się również w tym roku. Tradycyjnie w ostatni wtorek karnawału,. I jak zwykle widowisko oglądały tłumy mieszkańców gminy.

 

Widowisko rozpoczyna się od korowodu przebierańców. Przemarsz kończy się pod sceną, na której będzie obradował burmistrz i ławnicy. Wspomniane osoby wydadzą wyrok na pojmaną Śmierć.
- W Jedlińsku wyroki zawsze są sprawiedliwe – zapewnia Agnieszka Gryzek z Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej. - Kara jest surowa, ale winy też są ogromne.
Wyrok jest i tym razem sprawiedliwy. Kara dla Śmierci może być tylko jedna: śmierć. Kat już czeka na wykonanie wyroku. To jedyne takie widowisko w Polsce. Dla Jedlińska Ścięcie Śmierci stanowi okazję do promocji gminy.
- Wyróżniamy się tym widowiskiem w skali kraju – podkreśla Agnieszka Gryzek. - Wielka zasługa księdza Kłoczkowskiego, który opisał te obrzędy, a my je kultywujemy.
Wszystkie role odgrywają mieszkańcy gminy. Niektórzy, jak na przykład osoba przebierająca się za kata, zajmują się tym od wielu lat. I co ważne wszyscy aktorzy to mężczyźni.
- Przygotowania do Ścięcia Śmierci rozpoczynamy w październiku. Wyszukujemy osoby do udziału w widowisku, rozmawiamy z nimi – mówi Agnieszka Gryzek. - Natomiast ostatni miesiąc to już intensywne prace.
Śmierć została ścięta, mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Pierwsza wzmianka o jedlińskim obrzędzie ukazała się w 1860 roku w warszawskiej Gazecie Codziennej. Obecne widowisko odbywa się na podstawie XIX wiecznego, wierszowanego opisu, które autorem był proboszcz Jedlińska ksiądz Jan Kloczkowski.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej