Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Domowy ogień od gromnicy

sobota, 03 luty 2018 15:48 Autor 

Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele z Wolanowa. Po niej procesja ze świecami skierowała się do chaty z Alojzowa. Tam zaprezentowano obrzędy związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej. Był pokaz kopcenia znaku krzyża na belce stropowej. Uczestnicy uroczystości mogli też obejrzeć na czym polega rozniecanie domowego ognia od płomienia poświęconej wcześniej gromnicy. Zgodnie z nazwą świecy miała ona bronić domostwa przed uderzeniami gromów. W ramach części obrzędowej odstraszono też wilki i wszelkie zło, obchodząc podwórze z zapalonymi gromnicami.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

 • Okrasa i ziemniaki przyciągnęły tłumy. Udany festiwal w MWR

  Trepy okazały się najsmaczniejszą potrawą regionalną. Tak zawyrokowało jury, któremu przewodniczył Karol Okrasa. Festiwal Ziemniaka zorganizowany w skansenie, dla wielu odwiedzających był sentymentalną podróżą w przeszłość.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej