Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Młynarz świadomości

wtorek, 30 styczeń 2018 17:30 Autor 

W Domu Kultury Borki można obejrzeć wystawę prac Marka Maja. Obrazy przedstawiają surrealistyczne wizje artysty. Symboliczne znaczenie mają tajemnicze wiatraki.

 

Wystawa nosi tytuł „X”. To nawiązanie do skrzydeł wiatraka, budowli które zajmują ważne miejsce na każdym z obrazów.
- Zainspirowałem się tą formą, kształtem wiatraka. To głęboka symbolika – tłumaczy Marek Maj, autor wystawy. - Można to nazwać młynarzem różnych poziomów świadomości. Ale niekoniecznie...
Wiatraki mają symboliczne znaczenie, wprowadzają widza w surrealistyczny klimat. Autor nie precyzuje swojego przekazu. To coś ulotnego, stan ducha, senne wizje.
- Wiatrak jest tematem przewodnim, zanurzonym w moich wizjach - mówi Marek Maj. - Najbardziej lubię malować tematykę surrealistyczną, wizje senne, niedopowiedziane.
Marek Maj ze swoimi dziełami po raz pierwszy gości w Domu Kultury Idalin.
- Jestem głęboko poruszona tym co zobaczyłam – mówi Anna Sadal, dyrektor DK Borki.
Praca nad obrazami zaczęła się od tego wiatraka. Artysta zbudował model, który służył mu potem w kolejnych etapach twórczości.
- Model służył mi do zobrazowania wizji – wyjaśnia Marek Maj. - Ustawiałem go pod kątem, fotografowałem, a potem powstawał szkic na papierze i płótnie.
Organizatorzy wystawy mają nadzieję na dalszą współpracę z autorem wystawy „X”.
- Zaprosimy pana Marka do organizacji kolejnych wystaw. Może bardziej radosnych. Choć i nostalgia, którą odczuwam, oglądając obecną wystawę jest nam bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach – zapewnia Anna Sadal.
Obrazy z tego cyklu Marek Maj prezentował wiosną 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Alkohol i brawura. Dramat nad zalewem na Borkach

  25-letni mężczyzna utonął w czwartek w zalewie na Borkach. To niestety kolejna ofiara braku ostrożności i spożywania alkoholu nad wodą. Od początku kwietnia utonęło w województwie Mazowieckim już 14 osób

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej