Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wystawa rowerów. Będzie nowe muzeum w Radomiu?

poniedziałek, 29 styczeń 2018 17:03 Autor 

Patrząc na eksponaty z XIX w., trudno sobie wyobrazić, że jazda rowerem była wówczas przyjemnością. Odwiedziliśmy wystawę o rowerowej historii Radomia i nie tylko. Organizatorzy chcą, żeby ekspozycja przyczyniła się do powstania pierwszego w kraju Muzeum Polskich Rowerów.

 

- Musi ważyć ponad 40 kilogramów – mówi Łukasz Wykrota z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”, próbując podnieść do góry dwukołowy pojazd. To welocyped z lat. 60. XIX wieku, czyli pierwotny rower bez łańcucha i hamulców. Jazda nim musiała wymagać ogromnego nakładu sił. Tak samo jak jazda bicyklem, również rowerem XIX-wiecznym. O tym przekonał się m.in. pan Artur z RTR „Sprężyści”, który nauczył się jeździć bicyklem. Już samo rozpoczęcie podróży jest karkołomnym zadaniem – opowiada. - Trzeba rozpędzić rower do odpowiedniej prędkości i wskoczyć na niego. Zejść z bicykla możemy również tylko wtedy, kiedy pojazd jest w ruchu - dodaje Artur Madej.

Welocyped, bicykle, ale też i rower bambusowy to eksponaty, jakie znalazły się na wystawie „Rowerowa historia Radomia i nie tylko”. Ekspozycję tworzą zarówno archaiczne modele, jak i nieco bardziej współczesne. Organizatorzy zwracają uwagę na sporą kolekcję „Łuczników” produkowanych w latach 30. w radomskiej Fabryce Broni. Rowery to tylko część wystawy. Znajdujemy tu wiele informacji o radomskim sporcie kolarskim, bo Radom niegdyś uznawany był za miasto rowerowe. - Mieliśmy mistrzów kolarskich jeszcze w XIX wieku. Najbardziej znani to bracia Barańscy, którzy zdobywali mistrzostwa Królestwa Polskiego w jeździe szosowej. Mieliśmy wspaniałych sportowców w latach 20. i 30. - opowiada Łukasz Wykrota.

Ale i lata 60. czy 70. przynosiły moc wydarzeń z rowerem w roli głównej. Wystawa to część Mobilnego Muzeum Rowerów, czyli jednego ze zwycięskich projektów zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Była ona regularnie prezentowana pod koniec 2017. Tym razem otwarto ją na jeden wieczór dzięki życzliwości właściciela pomieszczenia na Placu Konstytucji 3 Maja. Organizatorzy – widząc bardzo duże zainteresowanie – chcą, aby była ona dostępna stale i przyczyniła się do powstania pierwszego w kraju Muzeum Polskich Rowerów. - Marzeniem jest to, żebyśmy wypełnili lukę, bo nie ma takiego muzeum w Polsce. Kto jak nie nasze miasto na to zasługuje? Obfita i bardzo bogata historia i największa produkcja rowerów w latach 30. w Fabryce Broni. Mamy czym się chwalić – przekonuje Łukasz Wykrota.

Mobilne Muzeum Rowerów to projekt Domu Kultury „Idalin” realizowany przy współpracy z Radomskim Towarzystwem Retrocyklistów „Sprężyści”.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • Radomskie Klasyki rozpoczęły sezon

  To było rekordowe rozpoczęcie sezonu 2018 Radomskich Klasyków. Ponad 400 zabytkowych pojazdów z całej Polki zjechało w minioną niedzielę na teren Automobilklubu Radomskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej