Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Buty na wystawie w „Malczewskim”

wtorek, 16 styczeń 2018 15:31 Autor 

Jakie buty noszono kilkadziesiąt, kilkaset lat temu można zobaczyć na najnowszej wystawie w muzeum im. J. Malczewskiego. Ekspozycja nosi tytuł „Każdy krok zostawia ślad”.

 

Przykładowa kolekcja butów współczesnych, także obuwie zaprojektowane przez studentów znalazło się wśród eksponatów na najnowszej wystawie w muzeum im. J. Malczewskiego. Można zatem porównać to, co modne współcześnie z tym, co noszono kilkadziesiąt i kilkaset lat temu. Różnica ogromna. Prezentowane są tu buty historyczne z muzeum archeologicznego w Gdańsku. - Ciekawe są zdobienia, które znajdują się na tych butach. Mamy tu kwiaty, łabędzie. Świadczą one o przywiązaniu, niektóre symbolizują miłość – opowiada Katarzyna Solarska z Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

Obok rekonstrukcji butów znajdujemy figurę szewca i narzędzia szewskie. Części gdańskiej towarzyszy część radomska, a w niej eksponaty datowane na XIV i XV wiek. - Na szczególną uwagę w Radomiu zasługuje odkrycie z 1999 roku na terenie dzisiejszego muzeum. To warsztat szewski. Jest to relikt drewnianego budynku i towarzyszące mu narzędzia szewskie, elementy związane z obróbką skóry, ogromna ilość skórzanych odpadów i części butów – dodaje Katarzyna Solarska.

Wystawę „Każdy krok zostawia ślad” można oglądać w radomskim muzeum do 3 kwietnia.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na Noc Muzeów

  W najbliższą sobotę 19 maja w całej Polsce rozpocznie się Noc Muzeów. W Radomiu ta ciesząca się ogromnym zainteresowaniem impreza, zostanie zorganizowana już po raz 12-ty.

 • Nowa wystawa w muzeum im. J. Malczewskiego

  W najbliższy piątek w Muzeum im. Jacka Malczewskiego otwarta zostanie wystawa „Barwy dziecięcych losów.” Wystawa poświęcona jest dziecięcym bohaterom nowel i powieści szkolnych. Będzie można spotkać Małego Księcia, przejść przez szafę do Narni czy zajrzeć do chaty Janka Muzykanta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej