Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Galeria malarstwa w nowym ujęciu

czwartek, 04 styczeń 2018 16:09 Autor 

25 nowych obrazów znalazło się w Galerii Malarstwa polskiego XIX i XX wieku w muzeum Malczewskiego. Nowych, czyli dawno nie widzianych.

 

W Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku, prezentowanej w muzeum im. J. Malczewskiego zaszyły zmiany. Wymieniono ponad połowę obrazów. Jak mówi Magdalen Nosowska z muzeum, obecnie galeria jest ukazana w nieco innym ujęciu niż dotychczas. Otwiera ją XIX-wieczne malarstwo tradycyjne: pejzaże i sceny rodzajowe prezentowane w dziełach m.in. Juliusza i Wojciecha Kossaków i – dawno nie pokazywanych – dzieł Józefa Brandta. - Mamy trzy dawno nie oglądane obrazy. To „Orońsko”, „Nocny napad”, „Wnętrze stajni w konarach”. Były to prace, które przez jakiś czas były w pracowni konserwatorskiej - opowiada Magdalena Nosowska. - Warto je obejrzeć, bo za pół roku wyjadą do Warszawy na wielką, monograficzną wystawę artysty - dodaje.

W odświeżonej galerii są też pejzaże nurtu modernistycznego i portrety: od tradycyjnych, przez impresjonistyczne, aż po ujęcia formistyczne. Znajdujemy tu m.in. „Portret kobiety” Stanisława Ignacego Witkieiwcza. - Ponieważ jest to pastel, nie może być zbyt długo eksponowany. Mamy ich pięć w kolekcji i będziemy chcieli kolejno pokazywać wszystkie – mówi Magdalena Nosowska.

Galerię Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku w „Malczewskim” tworzy blisko 60 dzieł. To przede wszystkim obrazy ze zbiorów muzeum Jacka Malczewskiego. Uzupełnieniem są depozyty prywatne, a także depozyty z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na Noc Muzeów

  W najbliższą sobotę 19 maja w całej Polsce rozpocznie się Noc Muzeów. W Radomiu ta ciesząca się ogromnym zainteresowaniem impreza, zostanie zorganizowana już po raz 12-ty.

 • Nowa wystawa w muzeum im. J. Malczewskiego

  W najbliższy piątek w Muzeum im. Jacka Malczewskiego otwarta zostanie wystawa „Barwy dziecięcych losów.” Wystawa poświęcona jest dziecięcym bohaterom nowel i powieści szkolnych. Będzie można spotkać Małego Księcia, przejść przez szafę do Narni czy zajrzeć do chaty Janka Muzykanta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej