Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Gombrowicz już siedzi przy stoliku

piątek, 29 grudzień 2017 14:51 Autor 

Pomnik stolik Witolda Gombrowicza został postawiony na Placu Konstytucji 3 Maja. Rzeźba została wykonana według projektu Sławomira Micka.

Pogoda dziś mało sprzyjała do gry w szachy, ale kiedy przyjdzie ciepło znajdą się być może chętni na partyjkę. Z samym Witoldem Gombrowiczem. To kolejny pomnik-stolik w Radomiu. Stanął na Placu Konstytucji 3 Maja. Elementami rzeźby są atrybuty kojarzone z pisarzem. Mamy tu szachy, fajkę, no i lornetkę. Czy patrząc przez nią można się pozbyć „gęby”, czyli sztywnych masek narzucanych przez społeczeństwo, tak nielubianych przez mistrza? Pytanie zostawiamy bez odpowiedzi. Ale na pewno warto sprawdzić jak wygląda świat oglądany przez gombrowiczowską lornetkę.

Rzeźba została wykonana według projektu Sławomira Micka, który wygrał ogłoszony przez miasto konkurs architektoniczny. To drugi pomnik-stolik w Radomiu. Pierwszy był Leszek Kołakowski.

Witold Gombrowicz, słynny powieściopisarz, nowelista i dramaturg urodził się w 1904 roku w Małoszycach koło Opatowa.

W latach 1924 – 1939 regularnie przyjeżdżał do Wsoli, gdzie przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport i pisał m.in. fragmenty „Ferdydurke”.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej