Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nagroda Literacka im. W. Gombrowicza. Ruszyła 3 edycja

sobota, 16 grudzień 2017 15:54 Autor 

Rozpoczyna się trzecia edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kandydatury już można zgłaszać. Te zgłoszenia przyjmowane będą do końca stycznia. Tegoroczną laureatką nagrody została Anna Cieplak.

 

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Organizatorem nagrody jest prezydent Radomia, a współorganizatorem Muzeum Witolda Gombrowicza. To w muzeum obraduje kapituła nagrody.

Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka napisana prozą artystyczną w języku polskim. Nagroda spotkała się z dobrym przyjęciem środowiska literackiego. Teraz ogłoszona został jej trzecia edycja. Organizatorzy spodziewają się dużej liczby zgłoszeń. - Gdyby ten postęp arytmetyczny był taki jak między pierwszą a drugą edycją, to tych książek byłoby bardzo dużo. W pierwszej to było sześćdziesiąt pięć książek, w drugiej zgłoszono dziewięćdziesiąt – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Organizatorzy i jurorzy nagrody chcą propagować czytelnictwo, ale przede wszystkim wskazywać i promować najlepsze debiuty prozatorskie. Laureatami pierwszej edycji byli Weronika Murek oraz Maciej Hen. Książka Weroniki Murek doczekała się już kilku tłumaczeń, m.in. na język francuski. Świetnie przyjęta została także książka ubiegłorocznej laureatki, Anny Cieplak, która zdobyła także Nagrodę Conrada. - Ona wydała drugą powieść, która ukazała się kilka dni po przyznaniu jej nagrody im. W. Gombrowicza i według zgodnej opinii recenzentów ta książka jest dużo lepsza od tej nagrodzonej. To rzeczywiście niezwykle dojrzała i taka niespodziewana wśród tego, co się ukazuje w literaturze polskiej rzecz. Nowy głos, zdecydowanie nowy głos w literaturze polskiej – uważa Tomasz Tyczyński.

Książki w trzeciej edycji nagrody można zgłaszać do końca stycznia 2018 roku.

Kapituła spotyka się po raz pierwszy wczesną wiosną, a w czerwcu ogłosi nominacje.

Honorową patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz, a mecenasem Jarosław Krzyżanowski. Więcej informacji na www.nagrodagombrowicza.pl,

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej