Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Jazz i M5 na jubileusz

sobota, 11 listopad 2017 16:26 Autor 

Koncert zespołu Poziom Prywatny zakończył 16 Radomski Festiwal Jazzowy. Dzień później swoje prace zaprezentowali członkowie grupy M5. Obie imprezy odbyły się w ramach obchodów jubileuszu Łaźni.

 

W sali Zespołu Szkół Muzycznych wystąpił Poziom Prywatny. To jazzowa grupa związana z wydziałem artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Liderem sekstetu jest gitarzysta Tomasz Spaliński. Grupa zaprezentowała jazzowy repertuar, w którym nie brakuje popularnych przebojów polskiej muzyki. Koncert zakończył dwudniowy festiwal jazzowy. W piątek odbył się wernisaż wystawy słynnej grupy artystycznej grupy M5. Powstała ona w latach 70-ubiegłego wieku i wtedy była najbardziej aktywna. Tworzyli ją Aleksander Olszewski, Krzysztof Mańczyński, Longin Pinkowski i Leszek Kwiatkowski. Wszyscy byli zawodowa bądź towarzysko z Łaźnią. Artyści przedstawili niewielki fragment swojej twórczości. Longin Pinkowski, jak zwykle zaprezentował pejzaże.
- Szukam malarskości w temacie pejzażu – podkreśla Longin Pinkowski. - Interesuje mnie głównie malarskość, a nie temat.
Krzysztof Mańczyński zawsze lubił artystyczne komentarze do bieżących wydarzeń.
- Na jednym z obrazów przedstawiłem moje wrażenia z pobytu w Katalonii w 1995 roku. Widziałem tam wtedy antyhiszpańską demonstrację – mówi Krzysztof Mańczyński.
Twórczość Leszka Kwiatkowskiego to od lat świat abstrakcji. Na malarstwo abstrakcyjne, konkretnie sztukę geometryczną postawił Aleksander Olszewski.
- Z Leszkiem Kwiatkowskim łączy nas abstrakcja, ale on wypowiada się poprzez bałagan, a ja poprzez porządek – zaznacza Aleksander Olszewski.
Wernisaż stał się okazją do wspomnień. Artyści cały czas są aktywni, ale od lat każdy idzie własną drogą. Choć Aleksander Olszewski zapewnia:
- Grupa M5 nigdy się nie rozwiązywała . I tak trwamy do dziś, choć obecna wystawa odbywa się z okazji jubileuszu Łaźni.
Wystawę grupy M5 można oglądać w galerii Łaźni przy ulicy Traugutta.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Trzy koncerty na jubileusz XXV OTŚP

  Stanisław Sojka, Szymon Wydra i Piotr Dąbrówka byli gwiazdami XXV Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję. Turnieju, który wyjątkowo turniejem nie był. Z okazji jubileuszu organizatorzy odstąpili od konkursowych występów.

 • Stanisław Sojka wystąpi w Łaźni

  W radomskiej „Łaźni” trwa XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku odbywa się innej formule. Nie ma konkursu. W sobotę w Łaźnia zaprasza na koncert mega gwiazdy - wystąpi Stanisław Soyka. O szczegółach koncertu mówi Beata Drozdowska.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej