Dzisiaj jest: 10 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Pierwsza elektrownia miejska była w Radomiu

czwartek, 09 listopad 2017 16:07 Autor 

Jak rozpoczynała się elektryfikacja polskich miast? Radom był jednym z liderów. W „Elektrowni” można już oglądać wystawę eksponatów przypominających czasy pierwszych lamp elektrycznych na ulicach.

 

Wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia nosi tytuł: „Początki elektryfikacji polskich miast. Elektrownia miejska w Radomiu 1901-1956”. Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe. Bo miejska elektrownia mieściła się właśnie w budynku dzisiejszego centrum sztuki współczesnej. Radom ma ogromne zasługi w historii polskiej elektryfikacji.
- W Radomiu powstała pierwsza miejska elektrownia. Pokazujemy, jak oświetlano niegdyś miasto – mówi Leszek Jastrzębiowski z radomskiego SEP.
Na wystawie są eksponaty dokumentujące historię elektryfikacji. Niektóre pokazują zjawiska związane z energią elektryczną.
- Przykładem może być tzw. drabina Jakuba – opisuje Leszek Jastrzębiowski. - Urządzenie wymusza łuk elektryczny.
Wystawie towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu i jego dokonaniom naukowym.
- W latach 20-tych ubiegłego wieku Włodzimierz Krukowski był doradcą i projektantem Urzędu Miar i Wag – przypomina Wiesław Michalski, prezes radomskiego oddziału SEP. - Potem, już jako uznany naukowiec otrzymał propozycję objęcia katedry na Politechnice Lwowskiej.
Profesor Włodzimierz Krukowski jest patronem oddziału radomskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Wystawa to znakomita lekcja historii nie tylko elektryfikacji, ale rozwoju gospodarczego i polskiej urbanizacji.
- Zachęcamy do obejrzenia wystawy szczególnie młodzież. Warto znać historię miasta i wiedzieć, jak zmieniały się rozwiązania techniczne – mówi Wiesław Michalski.
Działacze SEP odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą pierwszym dyrektorom elektrowni miejskiej w Radomiu Witoldowi Idżkowskiemu, Franciszkowi Bilekowi i Aleksandrowi Chądzyńskiemu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej