Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

To „okna do nieba”. Wystawa na jubileusz

poniedziałek, 06 listopad 2017 16:09 Autor 

Ksiądz Stanisław Drąg od 50 już lat pisze ikony. Teraz niewielki zaledwie urywek jego twórczości można oglądać na Zamku w Szydłowcu. Jak mówi twórca, ikona to okno do nieba.

 

Około 90 ikon napisanych przez ks. Stanisława Drąga prezentowanych na wystawie na zamku w Szydłowcu to mała tylko część kolekcji jaka powstawała na przestrzeni 50 lat. - W czasie 50 lat to liczyłem do 750 ikony. Potem już przestałem, ale myślę że ok. 1500 ikon napisałem - opowiada ks. Stanisław Drąg.

Ksiądz zainteresował się malarstwem jeszcze jako dziecko. Ikoną – w wieku 26 lat. Jak mówi, rysowanie i malowanie to codzienna modlitwa. - Uważam, że ikona najwłaściwiej wykorzystała sens sztuki sakralnej. Jej prostota, ale też odejście od rzeczywistości stanowią o znaku rzeczywistości nadprzyrodzonej. To okno do nieba – twierdzi ks. Stanisław.

Wystawę prezentowaną obecnie na Zamku w Szydłowcu będzie można oglądać także na Zamku w Książu, potem również w Radomiu, a w maju przyszłego roku w Iłży.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • Radomskie Klasyki rozpoczęły sezon

  To było rekordowe rozpoczęcie sezonu 2018 Radomskich Klasyków. Ponad 400 zabytkowych pojazdów z całej Polki zjechało w minioną niedzielę na teren Automobilklubu Radomskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej