Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Andrzej Wajda na fotografii

wtorek, 17 październik 2017 15:48 Autor 

Wieczór wspomnień o Andrzeju Wajdzie. O słynnym reżyserze opowiadał Czesław Czapliński, który fotografował reżysera i jego ekipę podczas kręcenia wielu filmów. Spotkanie odbyło się w „Elektrowni”.

 

Czesław Czapliński towarzyszył ekipie Andrzeja Wajdy w czasie ostatnich 30 lat kariery reżysera. Fotograf miał okazję obserwowania pracy na planie filmowym. Poznał kulisy powstawania filmów, wykonał wiele unikatowych zdjęć.
- Udało mi się zrobić zdjęcie Andrzeja Wajdy z Januszem Głowackim w czasie kręcenia filmu o Lechu Wałęsie – wspomina Czesław Czapliński.- To były jedne z ostatnich fotografii Wajdy, kiedy kierował ekipą na planie filmowym.
Wybrane fotografie Czesław Czapliński zaprezentował na miniwystawie. Można ją oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.
- Nie fotografuję na zasadzie podglądania. Najpierw obserwowałem sytuację, a potem, kiedy powtarzali akcję, wiedziałem, gdzie się ustawić - Czesław Czapliński.
Druga miniwystwa składa się z plakatów, reklamujących wybrane filmy Andrzeja Wajdy. To m.in. Pokolenie, Niewinni Czarodzieje, czy Ziemia Obiecana w wersji rosyjskojęzycznej.
- Podczas pobytu na planie filmowym zawsze starałem się znaleźć coś swojego. Pokazywanie tego samego co kamera nie miałoby sensu - twierdzi Czesław Czapliński.
Wystawy fotografii i plakatów można oglądać w „Elektrowni”do końca roku. Natomiast zdjęcia Andrzeja Wajdy wraz podpisem reżysera znalazły się na ścianie centrum już na stałe.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej