Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

To już kolejny apel: coraz więcej przemocy

czwartek, 05 październik 2017 16:14 Autor 

Ok. 100 przypadków przemocy stosowanej w tym roku wobec dzieci i osób starszych odnotował OIK w Radomiu. O ile dawniej najczęściej stosowaną była przemoc fizyczna, dziś więcej jest przypadków przemocy psychicznej.

 

Mimo że o przemocy mówi się coraz częściej i coraz głośniej, to wciąż placówki zajmujące się pomocą ofiarom przemocy odnotowują nowe przypadki. Radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej kolejny już raz w tym roku alarmuje: coraz więcej przemocy stosowanej jest wobec osób bezbronnych, m.in. wobec dzieci. Ale dziś częściej od guza na czole, mamy do czynienia z poranioną duszą. - To są wyzwiska, to jest poniżanie. Często także zaniedbanie ze strony opiekunów – wylicza Włodzimierz Wolski, dyr. OIK w Radomiu.

Coraz częściej ofiarami przemocy staja się również osoby starsze. Bardzo dużo jest przypadków stosowania wobec seniorów przemocy ekonomicznej. - Często te osoby zapisują swoje mieszkania, domy, a opiekunowie robią wszystko, żeby zmusić je do pójścia do domu pomocy społecznej, czego każdy starszy człowiek się boi – dodaje Włodzimierz Wolski.

Ważne, żeby reagować, edukować, alarmować. Tym bardziej, że niedawno w tej materii zmieniło się prawo. Zaostrzono przepisy. - Ta osoba, która ma wiedzę, że w stosunku do innego człowieka stosowana jest przemoc i nie zawiadomi o tym organów, może ponieść odpowiedzialność karną – przypomina Włodzimierz Wolski.

W tym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu odnotował 100 przypadków stosowania przemocy wobec dzieci i osób starszych

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

  M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 • OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

  Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 • Dary od Rossmanna dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej

  Produkty za 27 tysięcy złotych otrzymał od sieci Rossmann radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To środki czystości, higieny osobistej, chemia gospodarcza, ale także produkty spożywcze dla dzieci.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej