Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Okrasa i ziemniaki przyciągnęły tłumy. Udany festiwal w MWR

poniedziałek, 02 październik 2017 14:59 Autor 

Trepy okazały się najsmaczniejszą potrawą regionalną. Tak zawyrokowało jury, któremu przewodniczył Karol Okrasa. Festiwal Ziemniaka zorganizowany w skansenie, dla wielu odwiedzających był sentymentalną podróżą w przeszłość.

 

Wydaje się być niepozornym warzywem. Możliwości jakie daje zdolnemu kucharzowi jest jednak bardzo wiele, a rola jaką odegrał w historii wielu narodów była ogromna. Doceniło go Muzeum Wsi Radomskiej, które od wielu już lat organizuje imprezę poświęconą ziemniakowi. - Rola ziemniaka w kuchni był mocna, ważna. Niejeden naród uchronił on przed głodem – mówi znany kucharz Karol Okrasa. - Ziemniak wyparł kasze. Trochę niestety, ale dziś radzimy sobie z tym. Sam ziemniak też staje się trochę zapomniany, a takie imprezy jak ten festiwal mają przypominać o jego roli. Ja sam niejednokrotnie mówię o królu ziemniaku, bo on był królem polskich stołów i mam nadzieję, że będzie – dodaje znany kucharz.

I myli się ten, kto uważa, że ziemniak może być jedynie dodatkiem do niedzielnego schabowego. To warzywo, z którego można zrobić placki, kluski, a nawet ciasto. Czyli potrawy słone i słodkie. O tym, że z ziemniaka można wyczarować kulinarne cuda przekonywały koła gospodyń wiejskich, które wzięły udział w konkursie na „Potrawę regionalną z ziemniaka”. Potrawy oceniało jury, któremu przewodniczył Karol Okrasa. - Mam wrażenie, że troszkę przenoszę się w czasie – mówił tuż po zakończeniu degustacji Karol Okrasa. - Wiele potraw pamiętam ze swojego dzieciństwa. Przygotowywała je moja babcia i one zupełnie inaczej wtedy smakowały – wspomina kucharz.

I choć wybór był niezwykle trudny, bo wszystkie koła gospodyń wiejskich zasłużyły na wyróżnienie, to I miejsce przyznano trepom, czyli kluskom ziemniaczanym, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Załawie. Wszystkie potrawy konkursowe były po ocenie rozdawane publiczności. To dania tradycyjne, zatem dla wielu był to smak wspomnień. Tak samo zresztą jak smak ziemniaka upieczonego w popiele. Chętnych na ten rarytas było wielu.
- To są najlepsze ziemniaki jakie mogą być. Przypominają mi lata dziecięce – mówi jedna z pań zajadających się białym miąższem upieczonego ziemniaka.

Ale żeby ziemniaka zjeść, najpierw trzeba go wykopać. I tu była kolejna atrakcja na Festiwalu Ziemniaka. Pokaz tradycyjnej metody wykopu. - Tej metody nie pamiętają nasze dzieci, ani wnuczki. To lata 70., może 80. - mówi
Michał Gawroński z Muzeum Wsi Radomskiej.

Pan Michał najpierw ciągnikiem wykopywał ziemniaki. Potem pozostawała już tylko ciężka paca rąk i nóg. Do takiej pracy specjalnych kwalifikacji mieć nie trzeba. I dzieci dadzą radę – śmieje się pan Michał. I właśnie dzieci w skansenie miały najwięcej chęci do zbierania wykopanych ziemniaków. Dorośli woleli tańce na dechach.

Pogoda dopisała. W Festiwalu Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej wzięło udział około 10 tysięcy odwiedzających.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej