Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Anna Cieplak laureatką Nagrody im. W. Gombrowicza

poniedziałek, 11 wrzesień 2017 16:34 Autor 

Anna Cieplak, autorka książki „Ma być czysto” została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nagroda dla debiutantów ustanowiona przez radomski samorząd. Gala nagrody odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.

 

Piątka młodych autorów: Anna Cieplak, Salcia Hałas, Natalia Fiedorczuk–Cieślak, Aleksander Wenglasz, Aleksandra Zielińska.
Pięć bardzo dobrych książek. O każdej z nich podczas gali wręczenia nagrody mówił przewodniczący kapituły, profesor Jerzy Jarzębski. Przede wszystkim o książce zwycięskiej. - Książka ta jest niezwykle rzetelnym portretem młodzieży uczącej się w tak zwanej gimbazie, jak uczniowie nazywają gimnazjum. Na przekór zwolennikom wprowadzanej właśnie reformy oświatowej autorka, pracownica instytucji wychowawczych, zdaje się dowodzić, że ten rodzaj szkół nie tyle, jak twierdzili zwolennicy reformy, kreował wychowawcze kłopoty, ile pozwalał je definiować, pojmować i z nimi walczyć – tłumaczył wybór prof. Jerzy Jarzębski.

Nagrodę im. Witolda Gombrowicza otrzymała Anna Cieplak za książkę „Ma być czysto”. Wartość nagrody: 40 tysięcy złotych. - Szanowna kapituło, szanowni państwo, czytelnicy. Jest państwa tutaj bardzo wiele i jestem tym zaskoczona, że tak wiele osób interesuje się literaturą. Jestem bardzo wzruszona i nie bardzo wiem, co państwu powiedzieć. Bardzo się cieszę, że problem, który opisałam został dostrzeżony nie tylko na poziomie literackim, bo dla mnie było ważne to, o czym mówię, a nie tylko to jak o tym mówię – dziękowała Anna Cieplak.

W gali wręczenia nagrody oraz w poprzedzającym galę festiwalu literackim wzięła udział Rita Gombrowicz. Wdowa po pisarzu jest honorową patronką nagrody. - Chciałabym serdecznie podziękować panu prezydentowi Radomia, panu dyrektorowi Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, za organizację tego wieczoru. Wszystkim państwu za przybycie. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę razem z państwem świętować tę drugą nagrodę adresowaną do młodych pisarzy, która mam nadzieję będzie pierwszą w ich karierze i która spowoduje,m że będą szli śladami Witolda Gombrowicza – mówiła podczas gali Rita Gombrowicz.


Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia. Jej organizatorem jest prezydent miasta. Nagroda przyznawana jest za debiut prozatorski. - Chcemy promować miasto przez takie postaci kultury jak Witold Gombrowicz, ale też pokazujemy, że Radom jest doskonałym miejscem, żeby rozpocząć wielką karierę. W tym przypadku udało się. Rozmawiałem z ubiegłoroczną laureatką, panią Weroniką Murek, która wyraźnie powiedziała, że nagroda Witolda Gombrowicza uzyskana w Radomiu znacznie ułatwiła proces wydania jej książki we Francji – mówi Radosław Witkowski.

Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski. - Ja rozkładam moje zainteresowania i finansowanie w różne dziedziny. I w sport i w Muzeum Witolda Gombrowicza. Gombrowicz jest mocno kojarzony na świecie z Polską. Będzie dobrze, jeśli będzie kojarzony także z Radomiem – mówi Jarosław Krzyżanowski.

Galę wręczenia nagrody literackiej im. Witolda Gombrowicza uświetnił występ Piotra Machalicy, który wykonywał piosenki Wojciecha Młynarskiego. Cała gala niebawem na antenie TV Dami.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej