Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Po dożynkach w Chwałowicach. Rolnicy zadowoleni

poniedziałek, 11 wrzesień 2017 15:39 Autor 

To był udany sezon dla rolników. Po pracy przyszedł czas na świętowanie. W Chwałowicach, w gminie Iłża odbyły się powiatowo-gminne dożynki.

Od polowej mszy świętej, podczas której poświęcono tradycyjne wieńce dożynkowe rozpoczęły się dożynki w Chwałowicach organizowane przez starostę radomskiego i burmistrza Iłży. Po mszy uroczysty korowód na czele ze starościną i starostą dożynek przekazał organizatorom chleb upieczony z tegorocznych plonów. Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na zabawę. Dożynki to podsumowanie sezonu i czas świętowania po ciężkiej pracy. Jakie się udały tegoroczne zbiory w powiecie radomskim? Początek dobrze się nie zapowiadał. Bo przymrozki zniszczyły spore uprawy truskawek, czy jagód. Ale potem zrobiło się dużo lepiej tak, że w ogólnym podsumowaniu - to dobry sezon. - Ten plon się udało wyprodukować – mówi Marek Jarosz z radomskiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Troszkę pogoda nam przeszkadzała, był problem ze zbożami jarymi, ale oziminy wyszły nieźle, a najlepiej pszenżyto. Praktycznie rewelacja, bo nawet 8 ton zbiorów mieliśmy na naszym terenie – dodaje.

Zaproszenie na dożynki w Chwałowicach przyjął m.in. prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, to chyba jego 50 dożynki w tym roku. Te w Chwałowicach uznał za najlepsze. Chwalił przede wszystkim koła gospodyń wiejskich, które podtrzymują lokalne tradycje. To coś, z czego powinniśmy być dumni. - Dziś to staje się modne, nie tylko strój łowicki, ale wzory z wielu innych regionów. To będzie podbijać rynki światowe, bo to jest naturalne, nasze. To trzeba pielęgnować - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na dożynkach swoje stoiska wystawiło aż 11 kół gospodyń wiejskich. Wszystkie częstowały przyrządzonymi przez siebie smakołykami. - Przygotowałyśmy takie tradycyjne potrawy. Są pyzy, bigos, zupa gulaszowa, smalec, kompoty – wylicza Anna Mazur z Kół Gospodyń Wiejskich w Chwałowicach.

Dożynki to sztandarowa impreza starostwa powiatowego. Organizowane są co roku w różnych gminach. Podkreślają też wagę rolnictwa jako gałęzi gospodarki. Powiat radomski to powiat rolniczy – mówi starosta radomski. Mamy ok. 16 tysięcy gospodarstw rolnych. - To ważna gałąź dla mieszkańców powiatu, ale i Radomia. Problemem jest jednak wielkość gospodarstw. Bo mamy niewielkie gospodarstwa, średnio 6 hektarów, podczas gdy średnia na Mazowszu to 8 hektarów, a w Polsce 10 hektarów – informuje
Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

Za sprawą dotacji unijnych obraz rolnictwa – także w powiecie radomskim – zmienia się. Rolnicy korzystają z dofinansowania, inwestują, zakupują m.in nowoczesne ciągniki. Prezentowano je na dożynkach, były dużą atrakcją dla dzieci. Były w Chwałowicach zabawy i konkursy. Najważniejszy to konkurs na najładniejszy wieniec. Komisja przyznała I nagrodę za wieniec dla koła gospodyń wiejskich z Seredzic. Na zakończenie wystąpiły zespoły disco polo.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018

  Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018. Przychody mają wynieść 134 miliony złotych, wydatki prawie 149 milionów. Ponad 20% wydatków powiat przeznaczy na inwestycje.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

 • Piękni i Młodzi i Kabaret Młodych Panów. Dożynki w Chwałowicach

  Powiatowo-gminne dożynki odbędą się w tę niedzielę w Chwałowicach na terenie gminy Iłża. Początek o godz. 10.00. W programie między innymi koncert grup disco polo i Kabaret Młodych Panów. Na dożynki w imieniu starosty radomskiego i burmistrza Iłży zaprasza Marek Oleszczuk, rzecznik starostwa powiatowego w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej