Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Kompozycje w blasku awangardy

poniedziałek, 11 wrzesień 2017 15:34 Autor 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na dwie nowe wystawy. Obie nawiązują do prezentowanej tam od tygodnia sztuki polskiej awangardy.

 

Pierwsza z otwartych wystaw prezentuje dorobek 34 międzynarodowego pleneru w Radziejowicach. To miejsce, w którym cyklicznie spotykają się artyści posługujący się tzw. językiem geometrii.
- To jest sztuka nieobrazowa, która pozwala na bardzo osobiste oceny – zaznacza Zbigniew Belowski, wicedyrektor MCSzW Elektrownia.
Wystawa w „Elektrowni”pokazuje prace ponad 40 artystów, z których niemal jedna trzecia ta autorzy zagraniczni. Mieszkająca we Francji Japonka Mitsouko Mori to jedna z debiutantek w tym gronie. Jej prace noszą tytuł „Kompozycja w kwadracie”. Tegoroczna wystawa nosi tytuł „Sztuka, a wartości ponadczasowe”
- Artyści odnoszą się do tej tematyki poprzez swoje realizacje. Czynią to w sposób bardzo indywidualny – mówi Zbigniew Belowski. - W tym roku jest bardzo dużo ciekawych prac.
Jednocześnie otwarta została wystawa indywidualna Andrzeja Jakuba Olejniczaka, który również uczestniczył w plenerze w Radziejowicach.
W „Elektrowni” zaprezentował prace z cyklu „Transformacja Płaszczyzny”.
- To cykl prac, nad którym pracuję od lat. Poruszany w nim temat jest niewyczerpany - mówi Andrzej Jakub Olejniczak.
Prace przedstawione na obu wystawach wpisują się w obchodu 100 -lecia polskiej awangardy. Wspomniane ekspozycje, a także „Od Malewicza do Strzemińskiego” będą czynne do 29 października.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej