Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ze 110 zgłoszeń wybrali 6. Trwa konkurs K. Pendereckiego

wtorek, 05 wrzesień 2017 15:48 Autor 

To były intensywne dwa dni dla jurorów I etapu konkursu Arboretum. Ze 110 nadesłanych na konkurs z całego świata kompozycji musieli wybrać jedynie 6. Finał konkursu odbędzie się w listopadzie, a o wyborze zwycięzcy zdecyduje Krzysztof Penderecki.

To trzecia edycja międzynarodowego konkursu kompozytorskiego Arboretum. Arboretum to ogród drzew, a w tym przypadku drzewami są kompozycje konkursowe. Nadesłane z całego świata. Ta edycja konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego, organizowanego w Radomiu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy otrzymali 110 zgłoszeń. - To wielkie wyzwanie, ale też wspaniała sprawa dla samego festiwalu, że jest aż tyle utworów z całego świata – mówi Paul Patterson, jeden z jurorów I etapu. - Interesujące jest też to, że to dzieła bardzo różnorodne: od tradycyjnych po awangardowe. Niektóre są bardzo złożone – dodaje.

Jurorzy mieli pracowite dwa dni, bo w tym czasie ze wszystkich nadesłanych na konkurs prac musieli wybrać sześć finałowych. Zadanie niezwykle trudne, tym bardziej, że kompozycje konkursowe – zgodnie z wymogami – muszą być napisane na orkiestrę smyczkową, niewykonywane publicznie ani niepublikowane przed datą koncertu finałowego. Komisja konkursowa wnikliwie zatem analizowała niemal każdą nutę danej partytury. A o wyborze utworów finałowych decydowało kilka czynników. - Decyduje połączenie kreatywności, oryginalności, ale też i praktyczność. Niektóre utwory może i są interesujące, ale niezwykle trudne do wykonania w danym przedziale czasowym. Musimy więc zwracać uwagę na to, czy utwór jest napisany dobrze pod instrumenty - mówi Paul Patterson.

Jury I etapu tegorocznej edycji Arboretum zakończyło już pracę. Do finału zakwalifikowano następujące utwory:

- Albert Carbonell Sauri – tytuł: Sketches /Hiszpania
- Gianluca Castelli – tytuł: Much Madness/Four haunting delusions /Niemcy (pochodzenie: Włochy)
- Michael Gatonska – tytuł: Deep is the voice of the Forest /Polska (pochodzenie: USA)
- Wojciech Kostrzewa – tytuł: Novelette /Polska
- Andrea Portera – tytuł: Dragon-fly Emblem /Włochy
- Hajime Shimizu – tytuł: Kazaogi – Beschwörung des Windes /Japonia

Wszystkie te kompozycje zostaną wykonane przez Radomską Orkiestrę Kameralną podczas gali tegorocznego Arboretum. Wszystkie wysłucha jedyny juror, który zdecyduje o wyborze zwycięzcy. Będzie to prof. Krzysztof Penderecki. Koncert finałowy Arboretum odbędzie się 21 listopada w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Polski kompozytor zwycięzcą międzynarodowego Arboretum

  Wojciech Kostrzewa zwyciężył w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. Wygrała młodość – uzasadnia prof. Penderecki, główny juror konkursu.

   

   

  „Novelette” to krótki utwór na orkiestrę smyczkową w czterech częściach. Każdy z instrumentów jest tu potraktowany jako niezależny głos i ma specjalną partię do zagrania...każdy segment różni się pod względem tempa, dynamiki, charakteru i atmosfery. To krótki fragment opisu kompozycji, autorstwa samego twórcy, czyli Wojciecha Kostrzewy. „Novelette” był jednym z sześciu utworów wykonanych przez Radomską Orkiestrę Kameralną pod dyrekcją Dawida Runtza podczas finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. Zdobył serce nie tylko publiczności, ale i głównego jurora konkursu, czyli prof. Pendereckiego. - Wygrała młodość. Po co dawać nagrodę np. 50-letniemu kompozytorowi? Za późno – stwierdził profesor.

  „Novelette” Wojciecha Kostrzewy zdobył I nagrodę w konkursie, a także nagrodę publiczności. Zatem podczas wtorkowego wieczoru Wojciech Kostrzewa, który jest nie tylko kompozytorem, ale też aranżerem i perkusistą – jak sam mówił – odczuwał radość podwójną. - Uznanie profesora to prestiż, którego nie mogłem sobie wymarzyć – mówił tuż po wręczeniu nagrody. - Muzyka współczesna nie jest łatwa w odbiorze, trudno napisać taki utwór współczesny, który spotka się z uznaniem melomanów. Dlatego radość jest podwójna – dodał Wojciech Kostrzewa.

  Choć była to muzyka współczesna, to w przypadku wielu kompozycji słyszalne było połączenie z tradycją. Sam Wojciech Kostrzewa być może skradł serce widowni dzięki temu, że w swoją kompozycję wplótł elementy utworu Mikołaja z Radomia. - Można to odczytać jako zagranie pod publiczkę, ale prawda jest taka, że miałem w kompozycji miejsce na mistycyzm. Dla mnie mistycyzm to przede wszystkim muzyka średniowiecza, renesans – wyjaśniał autor.

  Drugą nagrodę w konkursie zdobył Gianluca Castelli z Włoch, a trzecią Andrea Portera – również reprezentant Włoch. Już podczas prób i muzycy, i dyrygent podkreślali, że każda kompozycja jest niezwykle trudna do wykonania. Autorzy zdecydowali się na zastosowanie różnorodnych środków wyrazu artystycznego. To, co zauroczyło profesora w zwycięskiej kompozycji, to powiew świeżości i dobry poziom. - Kiedyś polska muzyka była na najwyższym poziomie, kiedy ja byłem młody. Teraz trochę to podupadło. Cieszę się, że znajduje się ktoś, komu można pomóc - mówi prof. Penderecki.

  Była to III edycja konkursu Arboretum. Cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jurorzy I etapu, czyli Piotr Moss, Maciej Żółtowski i Paul Patterson wybrali sześć finałowych kompozycji spośród 110 nadesłanych na konkurs z całego świata. Prezydent Radomia – jak mówił podczas gali – che, aby miasto było gospodarzem kolejnych edycji konkursu z udziałem prof. Pendereckiego.

   

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Nowy dyrektor orkiestry. Odchodzący: „Martwię się o przyszłość tej instytucji”

  Natalia Rogińska będzie prawdopodobnie nowym dyrektorem Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wybór komisji konkursowej zaakceptował prezydent. Odchodzący dyrektor Maciej Żółtowski, jak mówi, martwi się o przyszłość tej instytucji.

 • Prezydent wie, ale ogłosi w przyszłym tygodniu

  W przyszłym tygodniu – jak deklaruje prezydent Radosław Witkowski – ma być znane nazwisko nowego dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej