Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Narodowe Czytanie w Radomiu. Czytaliśmy „Wesele”

sobota, 02 wrzesień 2017 14:26 Autor 

W całej Polsce organizowany jest dziś finał akcji „Narodowe Czytanie”. Lekturą obowiązkową w tym roku jest „Wesele” Wyspiańskiego. Radom dziś także czytał słynny dramat.

 

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – lekturą obowiązkową Narodowego Czytania 2017. Dramat zwyciężył w głosowaniu internetowym. Dziś w całej Polsce dobywał się finał akcji. Także Radom kolejny raz wziął udział w Narodowym Czytaniu. Pod pomnikiem Jana Kochanowskiego osoby zaproszone przez radomską „Łaźnię” przeczytały akt I dramatu. - Każda akcja, która ma na celu promocję czytelnictwa jest warta propagowania. Dlatego my tak chętnie to organizujemy, ale też i uczestnicy chętnie się angażują - mówi
Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni.

W osoby dramatu wcielili się politycy, dziennikarze, animatorzy życia społecznego. Rola pana młodego przypadła Grzegorzowi Bartosowi, radomskiemu literatowi. - Trema jest, bo nie często robię takie rzeczy. Ale ta rola bardzo przypadła mi do gustu – mówił jeszcze przed rozpoczęciem czytania Grzegorz Bartos.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W latach kolejnych czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Sienkiewicza.
„Wesele” to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Po raz pierwszy „Wesele” wystawiono w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku.
Z okazji tegorocznej edycji wydano okolicznościowe pieczątki, którymi można oznaczyć np. własne egzemplarze „Wesela”. Jedna z pieczątek dostępna jest w radomskiej Łaźni.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Trzy koncerty na jubileusz XXV OTŚP

  Stanisław Sojka, Szymon Wydra i Piotr Dąbrówka byli gwiazdami XXV Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję. Turnieju, który wyjątkowo turniejem nie był. Z okazji jubileuszu organizatorzy odstąpili od konkursowych występów.

 • Stanisław Sojka wystąpi w Łaźni

  W radomskiej „Łaźni” trwa XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku odbywa się innej formule. Nie ma konkursu. W sobotę w Łaźnia zaprasza na koncert mega gwiazdy - wystąpi Stanisław Soyka. O szczegółach koncertu mówi Beata Drozdowska.

 • W piątek w „Łaźni” rusza XXV OTŚP

  W najbliższy piątek w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”, rozpocznie się jubileuszowy XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku – właśnie ze względu na jubileusz - turniej odbędzie się w innej formule.

 • Fotografia - wielka pasja

  Radomskie Towarzystwo Fotograficzne zaprosiło radomian na doroczną wystawę prac swoich członków. Wernisaż prezentacji odbył się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej