Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Święto Chleba już w tę niedzielę w skansenie

czwartek, 31 sierpień 2017 16:14 Autor 

Po raz 19. w Radomiu odbędzie się Święto Chleba. To już w najbliższą niedzielę w skansenie. To impreza lubiana i popularna. Dla piekarzy to też okazja do promocji pieczywa, którego jemy jednak coraz mniej. Jak mówią producenci, chleba jemy za mało.

 

Święto Chleba to impreza, która od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciąga do skansenu tłumy. Organizatorzy tegorocznej edycji, czyli Cech Piekarzy w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej, urząd miejski i Dom Kultury „Borki” liczą, że w tym roku tradycji stanie się zadość i podczas święta skansen odwiedzą tysiące mieszkańców i przyjezdnych. Impreza rozpocznie się od barwnego korowodu. - Korowód wyruszy z budynku oświatowego. Będzie duży, bo zgłosiło się do nas aż 19 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, które przygotowały wieńce dożynkowe – informuje Ilona Jaroszek, dyrektor muzeum Wsi Radomskiej. O godz. 10.00 w amfiteatrze zostanie odprawiona msza święta. Podczas tegorocznego święta odwiedzający będą mogli oczywiście posmakować chleba na stoiskach piekarniczych. Sami piekarze także - jak mówią – będą chętni do rozmów. Bo podczas święta chcą przekonywać do jedzenia chleba. Jak informuje prezes Cechu Piekarzy w Radomiu, w ostatnich latach sprzedaż pieczywa spada. To ze względu na różnorodne diety, zachęcające do ograniczenia lub całkowitej eliminacji pieczywa z codziennego jadłospisu. Piekarze przekonują, że bardzo niesłusznie. - Polacy jedzą za mało pieczywa w stosunku do potrzeb organizmu, a związane jest to z brakiem błonnika - mówi Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu. - Powinniśmy jeść ok. 35 gramów błonnika dziennie, a w pieczywie tego błonnika jest dużo więcej niż w warzywach – dodaje. Święto ma być zatem okazją do rozmów o stylu życia, ale też i rozrywką. W programie znalazły się pokazy prac polowych. W tym roku będzie to pokaz omłotów, orki ciągnikowej i pokaz wyrobu kaszy gryczanej. Nie zabraknie muzyki. Wystąpią „Wolanianki” i „Guzowianki”, a także kapele ludowe. O 14.00 na scenie amfiteatru rozpocznie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Akademickiego „Dąbrowiacy”. O godz. 15.30 natomiast w kurniku dworskim odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej obiektom sakralnym i cmentarnym Puszczy Kozienickiej. O tej samej porze rozpoczną się pokazy kunsztu piekarskiego radomskich piekarzy. - Będziemy pokazywać to, co robimy na co dzień, czyli będzie stół, ciasto, zaprosimy dzieci. Będą też konkursy – zapowiada Paweł Pastuszka z Cechu Piekarzy w Radomiu. Piekarze będą uhonorują Kluczami św. Kazimierza osoby, które od lat pomagają w organizacji Święta Chleba. Organizatorzy zachęcają, aby w dniu święta skorzystać z komunikacji publicznej. Do skansenu będzie można dojechać specjalnie uruchomioną linią 70 i linią 17, która w niedziele będzie kursowała częściej niż zazwyczaj. W autobusach będą obowiązywały zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Uwaga ważna dla kierowców: w niedzielę cała ulica Szydłowiecka będzie jednokierunkowa (w stronę ulicy Kieleckiej).

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej