Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Awangarda w „Elektrowni”

środa, 30 sierpień 2017 16:58 Autor 

Prace Kazimierza Malewicza, jednego z najdroższych malarzy świata, a także Włodzimierza Strzemińskiego, Katarzyny Kobro czy Stefana Gierowskiego od piątku można będzie oglądać w Radomiu. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przygotowuje wystawę „Od Malewicza do Strzemińskiego”.

 

Kazimierz Malewicz. Jeden z najważniejszych artystów polskiego pochodzenia, jeden z najdroższych malarzy świata. Kilka lat temu jego obraz na aukcji w Nowym Jorku sprzedany został za ponad 50 milionów dolarów. Od piątku m.in. jego prace można będzie oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. M.in. jego prace, bo ekspozycja nosi tytuł „Od Malewicza do Strzemińskiego”.
- Malewicz to postać centralna światowej awangardy. Fakt, że był polskiego pochodzenia rozwinął jego kontakty z twórcami awangardy polskiej – mówi Janusz Zagrodzki, kurator wystawy.- Władysław Strzemiński był współpracownikiem Malewicza, ale też twórcą, który przekazywał innym artystom idee awangardy.
W „Elektrowni” trwają już ostatnie przygotowania do otwarcia wystawy. Wszystko musi być dokładnie wyliczone. Aranżacja dzieł ma ogromne znaczenie. To wystawa sezonu w „Elektrowni”, ekspozycja, która wpisuje się w ogólnopolski cykl imprez.
- Wystawa jest w programie obchodów Roku Awangardy – zaznacza Zbigniew Belowski, wicedyrektor MCSzW Elektrownia. - Patronuje jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, odbywa się pod auspicjami Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Ekspozycję finansują Ministerstwo Kultiry i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski.
Atrakcją wystawy jest to, że większość prac była bardzo rzadko pokazywana.
- To szczególna wystawa. Pokazuje dorobek Malewicza i Strzemińskiego poprzez dzieła znajdujące się zbiorach prywatnych – podkreśla Janusz Zagrodzki.
Dziś organizatorzy promowali wystawę na konferencji prasowej. I zapraszali również na towarzysząca ekspozycji projekcję filmu Andrzeja Wajdy o Władysławie Strzemińskim.
- Pokażemy film „Powidoki”, ostatnie dzieło Andrzeja Wajdy – zapowiada Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSzW Elektrownia. - Projekcja odbędzie się w piątek 1 września o godz. 20.15.
Otwarcie wystawy w piątek o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 października.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej