Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nagroda Literacka im. W. Gombrowicza. Święto literatury

środa, 30 sierpień 2017 16:53 Autor 

Pisarze, krytycy, teoretycy literatury, a także Danuta Stenka, Piotr Machalica, Pablopavo i Ballady i Romanse będą gośćmi radomskiego festiwalu „Opętani Literaturą”. Festiwal zacznie się w najbliższą sobotę.

 

To zwycięzcy ubiegłorocznej, pierwszej edycji nagrody: Weronika Murek i Maciej Hen. Teraz będą gośćmi pierwszego dnia tegorocznego festiwalu. Sam festiwal będzie trwał przez 9 dni. Ma przypominać, że literatura to rzecz ważna i poważna. Zwłaszcza teraz, kiedy język staje się często narzędziem manipulacji - ideologicznej, politycznej, społecznej. M.in. na ten temat mówić profesorowie Jacek Leociak i Aleksander Fiut. - Profesor opowie o tym, jak Czesława Miłosza uwiodła ideologia komunizmu, i jak potem długo musiał się z tego uwiedzenia wyzwalać m.in. przy pomocy literatury. W ogóle na tegorocznym festiwalu wydarzenia ułożyliśmy tak, żeby przypominać, jak papierowe słowa i idee często zamieniają się w przerażającą rzeczywistość – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

W programie festiwalu są także dyskusje, spotkania literackie, projekcje filmowe. Te projekcje odbędą się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Gościem festiwalu będzie Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Podczas festiwalu wystąpią Pablopavo i Ludziki oraz Ballady i Romanse. Danuta Stenka będzie czytała fragmenty „Opętanych” Gombrowicza. Będą także rozmowy z nominowanymi pisarzami. W niedzielę, 10 września, kapituła wybierze zwycięzcę nagrody i ogłosi jego nazwisko. - Nazwisko laureata poznamy na popołudniowej gali, o ile kapituła zdąży go wybrać – mówi Tomasz Tyczyński.

Gala będzie miała także część artystyczną. - Podczas tej uroczystości wystąpi Piotr Machalica w projekcie muzycznym „Mój ulubiony Młynarski”. Będzie mu towarzyszyć trzech muzyków, którzy zagrają na dwóch gitarach, trąbce, a nawet na akordeonie. Zatem świetna oprawa muzyczna, genialne teksty Młynarskiego i przepiękne interpretacje Piotra Machalicy – zachęca Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została dwa lata temu przez radomski samorząd. Przyznawana jest przez Prezydenta Miasta za debiut prozatorski rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą artystyczną w języku polskim. Jej wysokość to 40 000 złotych. Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Muzeum Gombrowicza rozpoczęło Noc Muzeów

  Dlaczego Radom nie jest poematem nawet o poranku? Odpowiedź poznali goście muzeum we Wsoli. Nic dziwnego, odbyła się tam przecież Gombrowiczowska Noc Muzeów.

 • Noc Muzeów w radomskich placówkach kultury

  Noc Muzeów w Radomiu to nie tylko muzeum im. Jacka Malczewskiego. Do cieszącej się od lat ogromnym zainteresowaniem radomian imprezy, włączyły się w tym roku także między innymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, radomscy strażacy, sąd, Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”.

 • Radom uczci wstąpienia Polski do UE

  Rozdawanie biało-czerwonych flag, konkursy i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” - tak w Radomiu we wtorek 1 maja zostanie uczczone nie Święto Pracy, a 14 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • „Elektrownia” zaprasza na poranki muzyczne

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza najmłodszych radomian wraz z rodzicami na piąte spotkanie z cyklu „poranki muzyczne”. W trakcie spotkania ich organizator Włodzimierz Izban zapozna dzieci z instrumentami strunowymi, czyli gitarami.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej