Dzisiaj jest: 30 Listopada 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Jest wniosek wojewody do ministra finansów

piątek, 04 sierpień 2017 13:35 Autor 

Wojewoda mazowiecki wysłał do ministra finansów wniosek o dofinansowanie przebudowy alei Wojska Polskiego. Teraz ruch po stronie ministerstwa. Radomscy parlamentarzyści deklarują pomoc.

 

Sprawa przebudowy Alei Wojska Polskiego ciągnie się już od lat. I być może nadal byłaby w czarnej... dziurze, gdyby nie dziura, które pojawiła się w tej drodze. Kilka tygodni temu zapadła się część jednego pasa na wiadukcie. To zmobilizowało obie strony sporu do dialogu. Bo choć dziura została załatana, to problem przebudowy arterii pozostał. W lipcu prezydent zaproponował ministrowi finansów o wpisanie tej inwestycji do budżetu na 3 lata. Chodzi o kwotę ponad 93 milionów złotych, która miałaby pochodzić właśnie z budżetu państwa. - Próbujemy pozyskać państwowe pieniądze na tę przebudowę. To duża inwestycja, rzędu 120 milionów złotych. Charakter tej drogi jest jednoznaczny. To droga tranzytowa i międzynarodowa, która wiedzie z południa na północ i odwrotnie – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Dlatego prezydent Radomia chce, żeby ta przebudowa była finansowa nie z subwencji drogowej, która gwarantuje dofinansowanie do 50% kosztów, a właśnie z budżetu państwa, który umożliwia dofinansowanie do 80%. Wkład miasta miałby wynieść 20% kosztów. Jeszcze w lipcu Prezydent Witkowski otrzymał odpowiedź z Ministrostwa Finansów, że ministerstwo nie wyklucza wpisania tej inwestycji do budżetu państwa, ale wniosek w tej sprawie musi złożyć wojewoda mazowiecki. Do spotkania prezydenta z wojewodą doszło w ubiegłym tygodniu. Wniosek do ministra finansów wojewoda wysłał w czwartek. - Wojewoda mazowiecki skierował wniosek do ministra finansów o wpisanie do budżetu państwa środków na dofinansowanie przebudowy alei Wojska Polskiego. We wniosku wojewoda zwraca uwagę na ponadregionalny charakter tej inwestycji oraz na jej stan techniczny. Zwraca także uwagę, że zakres tej inwestycji jest dla miasta dużym obciążeniem i prosi ministra o wsparcie tego projektu – mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. Jak podkreśla wicewojewoda Artur Standowicz, wysłanie wniosku przez wojewodę nie gwarantuje, że minister finansów zgodzi się na wpisanie przebudowy alei Wojska Polskiego do budżetu państwa. Ale ważny krok ku temu został zrobiony. Pomoc w tej sprawie deklarują radomscy parlamentarzyści wszystkich opcji.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej