Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wielkie inwestycje w radomskim skansenie

piątek, 28 lipiec 2017 16:29 Autor 

Będzie wioska dla dzieci, przebudowa kościoła, modernizacja wiatraka z Wierzbicy, pawilonu wystawienniczego. A to nie wszystko. W Muzeum Wsie Radomskiej niebawem rozpocznie się realizacja dużego projektu inwestycyjnego.

 

„Wokół wiejskiej zagrody”. To nazwa nowego projektu, jaki niebawem będzie realizowany w Muzeum Wsi Radomskiej. Projekt zakłada szereg inwestycji. Niektóre obiekty zostaną przebudowane, inne zmodernizowane, powstaną też zupełnie nowe miejsca. Między innymi niecodzienny plac zabaw dla dzieci, tak zwana „Mała Wioska”. - To taki mini skansen z zabawkami drewnianymi, z budowlami architektury ludowej, dostosowanymi do wzrostu małych i starszych dzieci – wyjaśnia Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Wiatrak koźlak z Wierzbicy zostanie zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce. Obiekt zostanie też zmodernizowany. Elementy konstrukcyjne mają być naprawione, co pozwoli uruchomić wiatrak. Projekt zakłada też wymianę strzech na pięciu obiektach muzealnych. Remontu doczeka się kościół z Wolanowa. W planach jest m.in. remont podłogi kościoła, wykonanie mens ołtarzowych, ale też zakup i montaż organów, a także trzech dzwonów w dzwonnicy z Wielgiego i dzwonu sygnaturki.
- Przerobimy też wejście od ul. Stawowej. Pojawią się biletomaty, parkometry, szlabany wjazdowe i wyjazdowe – zapowiada Ilona Jaroszek. - Będzie to nowoczesne udogodnienie dla zwiedzających, żeby zniwelować kolejki, które się tworzą przy okazji organizacji imprez – dodaje dyrektorka.

Poszerzony zostanie też pawilon wystawienniczy. W obecnym, muzeum nie jest w stanie prezentować całej kolekcji maszyn rolniczych. Po przebudowie będzie to możliwe. Projekt zakłada też remont ciągów pieszo-jezdnych. Pierwsze prace związane z wymianą strzech i modernizacją wiatraka rozpoczną się już niebawem i zakończą w listopadzie tego roku. - Przetargi na pozostałe czynności, które będą realizowane w roku następnym, rozstrzygniemy jeszcze w tym roku, a z remontami ruszymy jak tylko aura pozwoli. Może to będzie koniec lutego lub marzec roku przyszłego – mówi Ilona Jaroszek.

Wszystkie inwestycje mają zostać zakończone w październiku 2018 roku. Na realizację projektu Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało 6 milionów złotych z samorządu Mazowsza.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej